Bp Libera do Sióstr Zakonnych – „Patrzę na Was i widzę w Was ludzi nadziei”

Jesteście ludźmi nadziei – zwrócił się bp Piotr Libera w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek w Płocku do sióstr zakonnych i osób konsekrowanych. Odbyło się tam doroczne spotkanie opłatkowe z ich udziałem.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy domu zakonnego. W homilii bp Piotr Libera podkreślił, że patrząc na osoby konsekrowane, widzi w nich „ludzi Adwentu”: codziennie czekających na Oblubieńca, żyjących bardziej dla Pana Boga i dla bliźniego niż dla siebie, swym habitem czy dyskretnym strojem zachęcającym ludzi, by chwalili Pana i o Nim myśleli.

Dziękował im za to świadectwo życia, zapewniając o swej modlitwie, aby ich formy życia konsekrowanego nadal rozwijały się w Kościele płockim oraz „znalazły odpowiedź w wielu młodych sercach, aby one poszły za jedynym Mistrzem i Oblubieńcem”.

„Aby jednak tak się stało, najpierw w naszych sercach musi zapłonąć Boży ogień, na wzór Eliasza i Jana Chrzciciela, o czym słyszeliśmy przed chwilą w czytaniach mszalnych. Bo któż pójdzie za nami, któż nam uwierzy, jeśli wpierw my sami nie pozwolimy zapalić się Bożemu Duchowi?” – pytał obecnych biskup płocki.

Dodał też, że w Adwent sam Bóg przychodzi do nich, by ich niejako „wykraść”, bo kocha ludzi i nie może się doczekać ani ich samych, ani ich miłości. On się śpieszy, żeby spotkać człowieka, na którym mu bardzo zależy, aby „wylać na niego Swą miłość”.

„Patrzę na Was i widzę w Was ludzi nadziei” – zaakcentował hierarcha. Nawiązując do 43. synodu diecezjalnego, poprosił osoby konsekrowane o zaangażowanie oraz duchowe wsparcie w realizacji jego postanowień.

W programie spotkania znalazło się dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie oraz agapa. W spotkaniu opłatkowym w Płocku wzięło udział kilkadziesiąt sióstr zakonnych m.in. pasjonistek, benedyktynek, klarysek kapucynek, klaretynek, szarytek, wspomożycielek dusz czyśćcowych i sióstr miłosierdzia.

Obecne były także wdowy konsekrowane oraz dziewica konsekrowana oraz ks. kan. dr Bogdan Czupryn, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W imieniu obecnych życzenia biskupowi płockiemu składała przedstawicielka Zgromadzenia Misjonarek Rodziny Maryi w Mławie.

Na terenie diecezji płockiej swoje domy ma 12 żeńskich zgromadzeń zakonnych, w tym dwa kontemplacyjne: benedyktynki w Sierpcu i klaryski kapucynki w Przasnyszu. Ponadto w diecezji jest dwanaście wdów konsekrowanych i jedna dziewica konsekrowana.

Za KAI