Nowa włoska błogosławiona założycielka zgromadzenia zakonnego

Kolejna zakonodawczyni z przełomu XIX i XX wieku zostaje wyniesiona do chwały ołtarzy. Jest nią założycielka zgromadzenia Kapucynek Niepokalanej z Lourdes, s. Maria od Jezusa. Jej beatyfikacja odbywa się dziś późnym popołudniem w Monreale koło Palermo na Sycylii. Przewodniczy jej w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Franciszek przypomniał, że nowa błogosławiona urodziła się w szlacheckiej rodzinie, wyrzekła się jednak wygód i stała się ubogą pośród ubogich. Od Chrystusa, szczególnie w Eucharystii, czerpała siłę dla swojego macierzyństwa duchowego i czułości wobec najsłabszych.

Carolina Concetta Angela Santocanale urodziła się w 1852 r. w Palermo w bogatej rodzinie. Od najmłodszych lat prowadziła głębokie życie religijne i troszczyła się o biednych. Kard. Angelo Amato zapytaliśmy, jak dojrzało jej powołanie zakonne.

„Przez zaangażowanie całym sercem w działalność duszpasterską parafii. Prowadziła tam pracę katechetyczną i charytatywną. W 1887 r. przyjęła habit tercjarki kapucyńskiej i imię siostra Maria od Jezusa. Celem założonego przez nią zgromadzenia było dawanie dzieciom wykształcenia religijnego i ogólnego oraz pomoc ubogim i chorym, także przez odwiedzanie ich w domach. Według  licznych świadectw wprost promieniowała Ewangelią. Była oddana modlitwie. Dbała o godny wygląd domu Bożego. Na klęczkach szyła i haftowała szaty liturgiczne. Szanowała księży i troszczyła się o powołania kapłańskie, wspomagając je też finansowo.” – powiedział kard. Amato.

Świadectwa mówią też o tym, jak przyszła błogosławiona opowiadała starszym dzieciom historie biblijne, których słuchały one z zachwytem. Robiła to w odcinkach, całymi dniami trzymając w napięciu ich uwagę. Dlatego nazwano ją «Księdzem Bosko w spódnicy». Zajmowała się szczególnie chłopcami mającymi oznaki powołania. Prowadziła dla nich specjalne lekcje modlitwy i służby liturgicznej. Matka Maria od Jezusa Santocanale zmarła w 1923 r. w Cinisi w archidiecezji Monreale.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie