Papież Franciszek zakończył podróż apostolską na Kaukazie

Ojciec Święty zakończył apostolską podróż do Gruzji i Azerbejdżanu. Trzydniowa pielgrzymka papieża Franciszka pod hasłem „Pokój wam” miała przede wszystkim wymiar ekumeniczny i międzyreligijny.

W niedzielę rano Ojciec Święty przyleciał do Azerbejdżanu. W Baku, stolicy tego kraju, papież Franciszek sprawował Mszę św. w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W homilii Ojciec Święty zwracał uwagę na ścisłe powiązanie wiary i posługiwania.

Biskup Rzymu zaznaczył, że życie chrześcijańskie, podobnie jak piękny dywan – musi być codziennie cierpliwie tkane, splatając ze sobą ściśle wątek i osnowę: wątek wiary i osnowę służby.

– Kiedy wiara powiązana jest ze służbą, to serce pozostaje otwarte i młode powierzając się w czynieniu dobra. Wówczas wiara – jak mówi Jezus – staje się potężna i czyni cuda. Jeśli wiara podąża na tej drodze, to dojrzewa i staje się silna pod warunkiem, że zawsze pozostaje połączona ze służbą – powiedział papież Franciszek.
W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty wskazywał, że na tej ziemi, po latach prześladowań, wiara uczyniła cuda.

– Chciałbym przypomnieć wielu odważnych chrześcijan, którzy ufali Bogu i byli wierni w czasach niedoli. Tak, jak to uczynił św. Jan Paweł II, również i ja, kieruję do was słowa św. Piotra apostoła: „Wam, którzy wierzycie, cześć!” – akcentował papież Franciszek
Po południu Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami władz, w tym z prezydentem Azerbejdżanu. W swoim wystąpieniu  zachęcał, by poruszyć niebo i ziemię w celu osiągnięcia pokoju w regionie.

– Jestem przekonany, że z Bożą pomocą i dzięki dobrej woli stron, Kaukaz będzie mógł być miejscem, w którym – poprzez dialog i negocjacje, spory i różnice – znajdą swe rozwiązanie i przezwyciężenie, tak aby ten obszar, będący „bramą pomiędzy Wschodem i Zachodem” – według pięknego obrazu, którym posłużył się św. Jan Paweł II, kiedy odwiedził wasz kraj – stał się również „bramą otwartą na pokój i wzorem, na który trzeba spoglądać, aby rozwiązać konflikty stare i nowe” – podkreślił papież Franciszek.
Biskup Rzymu spotkał się też ze zwierzchnikami wspólnot religijnych i wyznaniowych Azerbejdżanu. Przemawiając do nich Ojciec Święty apelował, aby w trwającej „nocy konfliktów”, religie stały się jutrzenkami pokoju.

– Szczególnie w tym umiłowanym regionie Kaukazu, który bardzo chciałem odwiedzić, i gdzie przybyłem jako pielgrzym pokoju, niech religie będą aktywnymi nośnikami przezwyciężenia tragedii z przeszłości i dzisiejszych napięć – mówił papież Franciszek.
Wieczorem na lotnisku w Baku odbyła się ceremonia pożegnania Ojca Świętego. Po niej papież Franciszek odleciał do Rzymu.

Za Radio Maryja