Poza młodzieżą na Papieża czeka także Jasna Góra i Oświęcim

Wielu uczestników ŚDM w drodze do Krakowa odwiedziło Częstochowę i Oświęcim. Był tam nasz wysłannik. O pielgrzymowaniu młodych na Jasną Górę ks. Leszek Gęsiak rozmawiał z przeorem tamtejszego klasztoru o. Marianem Waligórą.

Swoje sprawy u stóp Czarnej Madonny chce powierzyć także Ojciec Święty, który wraz ze wspólnotą paulinów będzie się modlił przed Jej cudownym wizerunkiem. Generał zakonu o. Arnold Chrapkowski przypomina w tym kontekście całą listę jego poprzedników, dla których przybycie na jasnogórskie wzgórze zawsze było osobistym pragnieniem.

Drugim ważnym punktem wizyty Franciszka, który nie będzie związany ze Światowymi Dniami Młodzieży, jest nawiedzenie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Papież będzie się tam modlił w ciszy, co podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim rozgłośnią dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński.

Ta szczególna cisza, zapowiedziana w programie wizyty Ojca Świętego w Auschwitz, jest potrzebna nie tylko Franciszkowi, ale nam wszystkim – podkreślił posługujący już od wielu lat w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy niemiecki ksiądz Manfred Deselaers.

Kiedy Franciszek przyleci do Polski, Światowe Dni Młodzieży będą już rozpoczęte. Uroczystej Eucharystii na Błoniach, sprawowanej dzisiejszego wieczoru, przewodniczy metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

Za Radio Watykańskie