Rzym: siostry zakonne inspirują się encykliką „Fratelli tutti”

Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych żeńskich instytutów zakonnych (UISG) organizuje w najbliższych dniach dwa wydarzenia online inspirowane encykliką papieża Franciszka „Fratelli tutti”.

Pierwszym będzie 24 marca dzień refleksji na temat „#YouAreMySister” (Jesteś moją siostrą). Ma on na celu „ukazanie zaangażowania sióstr na całym świecie w towarzyszeniu i wspieraniu najsłabszych i najbardziej zmarginalizowanych populacji w czasie obecnego kryzysu pandemicznego”.

Z kolei 26 marca rozpocznie się cykl siedmiu spotkań, transmitowanych w streamingu na YouTube, pod hasłem: „SistersEmpowering Women (SiostryWzmacniające Kobiety) – miejsce przy stole w duchu «Fratelli tutti»”. W pierwszym spotkaniu, poświęconym synodalności, udział wezmą: podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart i przewodnicząca Latynoamerykańskiej Konfederacji Zakonnic (CLAR) s. Gloria Liliana Franco Echeverri, zaś jego moderatorką będzie ambasadorka Francji przy Stolicy Apostolskiej Elisabeth Beton Delègue.

Termin „synodalność” jest „znakiem czegoś nowego, co dojrzewało w świadomości Kościoła począwszy od nauczania Soboru Watykańskiego II”, wyjaśnia s. Patricia Murray, sekretarz generalna UISG. Tłumaczy, że polega ona na „zdolności do podążania razem, jako wychodzący Kościół, co pozwala odejść od egocentryzmu i ożywić wspólnoty, otwierając drogę dla nowej energii misyjnej, która angażuje cały lud Boży”.

KAI