Zapowiedź – „Odwaga w Towarzyszeniu Młodym” – tematem Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań

„Odwaga w Towarzyszeniu Młodym” – pod tym hasłem rozpocznie się 14 października na Jasnej Górze Jesienna Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Przez dwa dni odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnych z całego kraju będą zastanawiali się nad owocami ŚDM i ich wykorzystaniem w duszpasterstwie. Gośćmi zjazdu będą m.in. wicesekretarz generalny CCEE (Rady Konferencji Biskupich Europy) ks. Michel Remery oraz duszpasterz powołań w Irlandii ks. Willie Purcell.

– Nie chodzi nam tylko o doświadczenie wydarzeń w Krakowie, czy czasu dni w diecezjach, chociaż same w sobie były ono bardzo inspirujące. Chcemy szerzej spojrzeć na ŚDM, biorąc również pod uwagę czas prawie trzech lat przygotowań do spotkania młodych ze świata z Ojcem Świętym, czyli kontakty z młodzieżą czy wspólnie podejmowane dzieła i inicjatywy – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

Jednym z gości tegorocznego zjazdu będzie wicesekretarz generalny CCEE (Rady Konferencji Biskupich Europy) ks. Michel Remery. – Podzieli się z nami spojrzeniem na doświadczeniem ŚDM, zwłaszcza tych ostatnich w Krakowie z perspektywy duszpasterstwa młodzieży w różnych krajów kontynentu. Na pewno ciekawe będzie dowiedzieć się, co przywieźli ze spotkania z Ojcem Świętym młodzi z Francji, Hiszpanii czy Węgier. Z kolei duszpasterz powołań w Irlandii ks. Willie Purcell podzieli się z nami doświadczeniami Kościoła w Irlandii zwłaszcza z ostatnich latach, kiedy musiał on zmierzyć się z wieloma wyzwaniami – zapowiedział bp Solarczyk.

W czasie zjazdu obok referatów będzie także czas na wymianę osobistych doświadczeń oraz wspólną modlitwę.

Ogólnopolskie Kongregacje Referentów Powołaniowych odbywają się dwa razy w roku – jesienią i na wiosnę. Bierze w nich udział ponad 150 osób odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju. Jesienna kongregacja odbywa się zawsze na Jasnej Górze, natomiast wiosenna w różnych miejscach Polski.

mag/KAI