Najlepszy proboszcz, siostra zakonna i parafia

W kategorii „Najlepsza Siostra Zakonna” najwięcej głosów otrzymały s. Anna Beata Woźniak ze Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy parafii NMP z Lourdes w Krakowie oraz s. Teresa Pawlak, albertynka z domu zakonnego przy ul. Woronicza w Krakowie.

Rozstrzygnięta została piąta edycja plebiscytu „Dziennika Polskiego” na najlepszego duchownego, siostrę zakonną i parafię Małopolski. W konkursie oddano blisko 25 tysięcy głosów.

Statuetkę w kategorii „Najlepszy Proboszcz” otrzyma ks. Bogusław Zając, proboszcz z Prus. Na księdza Bogusława głosowała niemal cała parafialna wspólnota, która doceniła jego wkład w budowę kościoła oraz m.in. powołanie zespołu charytatywnego i utworzenie gazetki parafialnej.

„Jestem zaskoczony. Nie spodziewałem się takiego poparcia. Nawet nie wiem, kto zgłosił moją kandydaturę. Wydaje mi się, iż jako proboszcz niczym szczególnym się nie wyróżniam” – przyznał na łamach gazety zwycięzca.

Drugie miejsce w tej kategorii zajął ks. Adam Kozłowski, proboszcz parafii w Szarowie, a trzecie ks. Józef Jeziorek zawiadujący parafią Matki Bożej Fatimskiej-Różańcowej z miejscowości Borki. Z kolei zwycięzcą w kategorii „Najlepszy Wikary” został ks. dr Ryszard Barański z krakowskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Dąbiu. Drugi na podium był ks. Łukasz Michalczewski, wikariusz parafii Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach.

W kategorii „Najlepsza Siostra Zakonna” najwięcej głosów otrzymały s. Anna Beata Woźniak ze Stowarzyszenia Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy parafii NMP z Lourdes w Krakowie oraz s. Teresa Pawlak, albertynka z domu zakonnego przy ul. Woronicza w Krakowie.

Najlepszą parafią została natomiast parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie, która utrzymała tę pozycję z ubiegłorocznej edycji konkursu.

„W każdej z kategorii walka ‘na głosy’ trwała wręcz do ostatniej minuty. Dość powiedzieć, że jeszcze godzinę przed zakończeniem głosowania nie było wiadomo jaka będzie kolejność w pierwszych trójkach” – opisała przebieg plebiscytu redaktor Grażyna Starzak z „Dziennika Polskiego”.

„Poprzez swoje głosowanie, ale także pisząc do nas listy i e-maile, nasi czytelnicy dowiedli, że w Małopolsce mamy wielu kapłanów oraz sióstr zakonnych zasługujących na szacunek i uznanie. Osób, ‘z których byłby dumny papież Franciszek’ – bo tak właśnie pisali w uzasadnieniach o zgłaszanych kandydatach” – dodała.

W tym roku do poszczególnych wyróżnień czytelnicy gazety zgłosili rekordową liczbę kandydatów: 39 parafii, 16 sióstr zakonnych, 59 wikarych oraz 67 proboszczów.

Gala wręczenia wyróżnień odbędzie się 26 października w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich o godz. 12:00. Będzie w niej uczestniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz.

Za KAI