W Pniewach trwa Kapituła Generalna Sióstr Urszulanek SJK

XVIII  KAPITUŁA GENERALNA  ZGROMADZENIA SIÓSTR URSZULANEK
SERCA JEZUSA KONAJĄCEGO

W Domu Macierzystym Sióstr Urszulanek w Pniewach, na terenie Archidiecezji Poznańskiej rozpoczęła się Kapituła Generalna Zgromadzenia, która  potrwa od 11 do 30 lipca 2025r.  Wydarzenie to zgromadziło 41 delegatek z wielu krajów świata, w których pracują siostry – z Argentyny, Brazylii, Filipin, Finlandii, Francji, Niemiec, Polski, Ukrainy, Tanzanii oraz Włoch.  Zdjęcia

Hasłem XVIII Kapituły Generalnej jest cytat zaczerpnięty z Listów św. Pawła: „Nosimy nieustannie w naszym ciele konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w nas” (por. 2 Kor 4,10). Słowa te nawiązują do istoty charyzmatu Zgromadzenia. Każda urszulanka jednoczy się w szczególny sposób z tajemnicą konania Serca Jezusa. To prowadzi ją do głębszego zrozumienia miłości Boga i większej wrażliwości na człowieka, do którego zostaje posłana, pełna troski o jego zbawienie.

Na ręce Matki Beaty Mazur zapewnienie o modlitwie i błogosławieństwo przesłali Pasterze Kościoła w Polsce  na czele z Ks. Nuncjuszem Apostolskim Abpem Antonio Guido Filipazzim.

Kapitułę rozpoczęła uroczysta Eucharystia. Hymn Veni Creator Spiritus  stał się błaganiem o światło, o rozeznanie woli Bożej, o wierność natchnieniom – wyśpiewany przez siostry z pięciu kontynentów, pochodzących z różnych kultur i mówiących w wielu językach, ale zjednoczonych w miłości Chrystusowej  i  odpowiedzialności za Zgromadzenie. Obrady poprzedziły trzy dni skupienia, które poprowadził o. dr hab. Michał Legan OSPPE, kierownik Redakcji Audycji Katolickich TVP.  Tematyka konferencji dotyczyła interpretacji przesłania zawartego w Siedmiu Listach do Kościołów Apokalipsy w odniesieniu do teraźniejszości i przyszłości Zgromadzenia.  Był to  szczególny czas otwierania serc i umysłów na działanie Ducha Świętego. Przekaz treści był tłumaczony na kilka języków i  jak podkreśliła Przełożona Generalna, Matka Beata Mazur,  Pniewy przeżywały swoją „Pięćdziesiątnicę”.

Kapituła odbywa się co 6 lat,  jest organem reprezentatywnym, kolegialnym i normatywnym.  Stanowi ona wyraz współodpowiedzialności wszystkich sióstr za życie, działalność i rozwój Zgromadzenia (Konstytucje, p. 192).

W trakcie obrad zostanie poddana ocenie dotychczasowa realizacja posłannictwa Zgromadzenia,  podejmowane będą decyzje dotyczące wyboru Przełożonej Generalnej i Zarządu oraz zostaną wyznaczone priorytety w zakresie duchowości, życia wspólnotowego i misji Zgromadzenia na przyszłość.

s. Renata Miszczuk, s. Marta Ziółkowska
Komisja Informacyjna Kapituły