Jasna Góra: odbyła się kongregacja duszpasterzy powołań

Światowe Dni Młodzieży są doskonałym czasem, aby pokazać młodym radość życia swoim powołaniem – powiedział delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk. Na Jasnej Górze zakończyła się jesienna ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Przez dwa dni odpowiedzialni za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnych z całego kraju zastanawiali się w jaki sposób towarzyszyć młodym ludziom na drodze odkrywania Boga i Jego woli w ich życiu. Gościem zjazdu był dyrektor Biura Krajowego ŚDM ks. Grzegorz Suchodolski, który poinformował o szczegółach związanych z przyszłorocznym spotkaniem z Ojcem Świętym w Krakowie.

Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań rozpoczęła się w piątek, 16 października na Jasnej Górze. W czasie dwudniowego spotkania rozważany był temat znaczenia i wykorzystania Światowych Dni Młodzieży w duszpasterstwie powołań, a także dalsza perspektywa współpracy duszpasterzy i referentów ds. powołań.

W Kongregacji uczestniczyli kapłani diecezjalni i zakonni, siostry i bracia zakonni, przedstawiciele instytutów świeckich i zakonów bezhabitowych – wszyscy ci, którzy są odpowiedzialni za nowe powołania. Gościem specjalnym tegorocznej Kongregacji jest ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.

Biskup Marek Solarczyk, który przewodził obradom kongregacji zwrócił uwagę, że jednym z pierwszych pól do działania dla duszpasterzy będą chociażby katechezy głoszone przez biskupów wskazanych przez Papieską Radę ds. Świeckich, które pod koniec lipca będą odbywały się w ponad 300 kościołach Krakowa. – Poza modlitwą wspierającą to przedsięwzięcie będą więc także potrzebni ci, którzy będą je animowali – zauważył bp Marek Solarczyk.

Wspomniał on również o tzw. Centrum Powołaniowym, które w czasie ŚDM będzie usytuowane na Stadionie Cracovii, który znajduje się w pobliżu krakowskich Błoni. Będzie ono składało się z czterech stref. Pierwszej związanej z Kościołem prześladowanym, drugiej poświęconej Kościołowi misyjnemu, trzeciej opowiadającej o Kościele świadczącym miłosierdzie oraz czwartej tradycyjnie nazwanej powołaniową. W tej ostatnie przedstawiciele zgromadzenia z całego świata, co jest nowością, będą mogli prezentować swoje charyzmaty i prowadzone dzieła. Liczmy że będzie to również przestrzeń służąca młodym ludziom do spokojnej rozmowy i dzieleniu się doświadczeniem Boga z tymi, którzy podążają już drogą swojego powołania – wyraził nadzieję bp Solarczyk.

W parku Jordana będzie natomiast usytuowana przestrzeń związana z sakramentem pokuty i pojednania, gdzie spowiednicy będą oczekiwali na młodych pragnących skorzystać z Bożego Miłosierdzia. W pobliżu będzie również specjalne miejsce przeznaczone na adorację Najświętszego Sakramentu. – Będzie więc wiele miejsc gdzie zarówno istotna będzie nasza modlitwa jak i doświadczenie wiary, którym będziemy mogli dzielić się z młodymi z całego świata – powiedział delegat KEP ds. powołań.

Konferencję zatytułowaną „Powołanie zawsze młode” wygłosił krajowy Duszpasterz Powołań ks. prof. Marek Tatar.

– Spotykamy się dwa razy w roku, raz na Jasnej Górze – jest to zawsze jesienne spotkanie, aby przy boku Maryi rozmawiać i ubogacać się nawzajem, mamy także spotkanie wiosenne w różnych klasztorach, w różnych miejscach w Polsce – wyjaśnia o. Andrzej Grad, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów – Te spotkania mają przede wszystkim nam pomóc pomagać młodym ludziom w rozeznawaniu ich powołania, i żeby też się wymieniać doświadczeniem, aby jeszcze lepiej móc młodemu człowiekowi pomóc w odkryciu jego powołania, ale też żeby poczuć tą jedność między nami, tę wspólnotę, bo przecież chociaż różnimy się kolorem habitu czy stanem, to jednak zawsze wszyscy o to samo walczymy pomagając drugiemu człowiekowi odkryć jego powołanie – dodaje zakonnik.

Zgodnie z tradycją pierwszy dzień kongregacji poświęcony był osobistej modlitwie i refleksji samych duszpasterzy. Za KAI