Jubileusz 150 lecia Sióstr Franciszkanek w Polsce

„Obecność sióstr to obecność nieba” – mówił abp Wojciech Polak podczas jubileuszu 150-lecia posługi Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej na ziemi pelplińskiej.

Prymas Polski przewodniczył 20 sierpnia uroczystej Mszy św. w bazylice pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach. Witając wszystkich i dziękując za wspólną rocznicową modlitwę metropolita gnieźnieński podkreślił, że 150-letnia posługa i obecność sióstr w diecezji pelplińskiej „to przede wszystkim obecność nieba”. Siostry bowiem – jak dodał – „przynoszą nam światło Boga”.

Wspólnie z Prymasem Polski Mszę św. celebrowali: bp Józef Szamocki z Torunia i bp Wiesław Śmigiel z Pelplina, który wygłosił homilię. W swoim słowie biskup pomocniczy pelpliński nawiązał do nawałnicy, która nie ominęła także Domu Prowincjalnego Zgromadzenia w Orliku. Zniszczeniu uległ ogród i cmentarz, nienaruszone jednak pozostały stacje Drogi Krzyżowej oraz figura Maryi Niepokalanej. „W tym wydarzeniu możemy dostrzec symbol tego wszystkiego, co przeżyły siostry w Polsce przez minione 150 lat” – mówił bp Śmigiel. Jak przypomniał, kiedy siostry przybywały do Chojnic, tutaj były wyrywane z korzeniami drzewa polskości. Teoretycznie w deklaracjach był dialog, tolerancja i szacunek, a w praktyce konfrontacja i germanizacja. Mimo tego, mieszkańcy serdecznie przyjęli siostry, a one zaczęły posługę nie tylko wśród katolików, ale również wśród rodzin żydowskich i protestancki, z głęboką wiarą i oddaniem. „W swojej posłudze w Chojnicach były wszędzie tam, gdzie człowiek potrzebował pomocy i gdzie wzywał je Kościół” – mówił kaznodzieja przyznając dalej, że jest tak do dziś dnia. „Pomagacie w posłudze parafialnej, katechizujecie, wychowujecie, prowadzicie świetlice, troszczycie się o potrzebujących i pomagacie chorym i starszym w szpitalach, domach pomocy społecznej i hospicjach” – wyliczał bp Śmigiel.

W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli liczni kapłani, przedstawiciele zakonów i zgromadzeń zakonnych z całej Polski oraz władze samorządowe Chojnic. Przybyły również siostry franciszkanki z Holandii, Niemiec, Białorusi i Stanów Zjednoczonych z przełożoną generalną s. Deborah Lockwood. Udzielając jubilatkom i wszystkim obecnym błogosławieństwa Prymas Polski życzył siostrom „dobrej drogi na następne lata”. Dzień wcześniej metropolita gnieźnieński spotkał się ze strażakami i wolontariuszami pomagającymi franciszkankom uporządkować teren wokół Domu Prowincjalnego.

Za prymaspolski.pl