Kard. Braz de Aviz: do uczestników III Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych

Kościół jest w momencie nawrócenia. Nasze charyzmaty będą świeciły, jeśli będziemy żyć Ewangelią – powiedział 13 września w Krakowie prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego kard. João Braz de Aviz. Przemawiał on podczas Mszy św. dla uczestników III Kongresu Młodych Osób Konsekrowanych. Trzydniowe spotkanie rozpoczęło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Zgromadziło się tam blisko 900 młodych osób konsekrowanych ze stu różnych zakonów, zgromadzeń i instytutów świeckich.

Mszy św. na rozpoczęcie kongresu przewodniczył bp Jacek Kiciński CMF. W homilii gość z Watykanu podkreślił, że spotkanie młodych konsekrowanych odbywa się w kontekście zbliżającego się Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach. „My, którzy jesteśmy starsi, żyjemy w swoich tradycjach, których się trzymamy. Wy, młodzi, macie odwagę zakochać się w Jezusie i szukać nowych form wyrażenia tej miłości” – stwierdził kaznodzieja. Wskazał, że najważniejszą sprawą dla osób konsekrowanych jest życie wiarą i dawanie świadectwa, że Bóg jest ważny. „Struktury naszych zgromadzeń mogą się rozpaść, możemy stracić wszystkie pieniądze, ale jeśli nie utracimy wzroku Jezusa, nic nie stracimy. Nasi założyciele na początku nic nie mieli, ale mieli Boga i wygrali” – przypomniał brazylijski kardynał kurialny. Powołując się na dokumenty przedsynodalne, w których spisane są głosy młodych ludzi o ich oczekiwaniach od Kościoła, wymienił trzy wartości, cenne zwłaszcza dla młodych osób konsekrowanych. Są to braterstwo, duchowość i radykalizm.

III Kongres Młodych Osób Konsekrowanych odbywa się pod hasłem „Wolni w Duchu Świętym”. W tym czasie będą oni mogli poznać różnorodność charyzmatów i duchowości obecnych w Kościele. W programie trzydniowego spotkania są konferencje, które wygłoszą m.in. ks. Krzysztof Wons SDS, o. Stanisław Jarosz OSPPE i s. Anna Bałchan SMI. Nie zabraknie też świętowania. Ulicami Krakowa młodzi konsekrowani przejdą pod Okno Papieskie, gdzie odbędzie się koncert zespołu niemaGotu. Msze św. dla uczestników kongresu odprawią biskupi-zakonnicy: klaretyn bp Jacek Kiciński i franciszkanin bp Damian Muskus oraz przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, redemptorysta o. Janusz Sok. W niedzielę 16 bm., na zakończenie obrad Eucharystii przewodniczyć ma abp Marek Jędraszewski.

Za KAI