Łomża: 15 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służek zakażonych koronawirusem

15 sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Służek z Łomży (Podlaskie) jest zakażonych koronawirusem, dwie są zdrowe, testy są u nich powtarzane – poinformował we wtorek PAP łomżyński sanepid. Ustalane są wszystkie osoby z kontaktów, m.in. z przedszkola, które prowadzą, i wielu instytucji, gdzie pomagają na co dzień.

Siostry bezhabitowe ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Marii Panny Niepokalanej pracują w wielu miejscach w Łomży. W związku z ogniskiem koronawirusa w ich zgromadzeniu, od poniedziałku – do odwołania – zamknięty jest klasztor Ojców Kapucynów w Łomży, nie można tam w związku z tym odprawiać nabożeństw, na pracę zdalną przeszła również łomżyńska kuria diecezjalna.

Zakażone siostry z Łomży przebywają w izolacji, nie było konieczności hospitalizacji – poinformowała rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży Julia Gulanowska. Dodała, że ustalane są osoby, które miały kontakt z zakażonymi. Zaznaczyła, iż chodzi zarówno o duchownych, jak i osoby świeckie, także z przedszkola, które prowadzą siostry. Zaznaczyła, że grupa tych osób może być duża, na razie trudno określić jak duża.

Do odwołania zamknięta jest także kuria w Łomży, która przeszła na pracę zdalną. W opublikowanym we wtorek komunikacie kanclerz kurii w Łomży ks. Artur Szurawski napisał, że decyzję ws. zamknięcia kurii podjął ks. bp łomżyński Janusz Stepnowski. Z kurią można się kontaktować przez telefon lub e-mail.

„Powyższa decyzja została podjęta z uwagi na możliwy kontakt pracowników kurii z osobą zarażoną koronawirusem. W związku z tym zostały natychmiast podjęte działania przewidziane zarządzeniami służb sanitarnych” – podała we wtorek w komunikacie kuria.

KM, PAP