Ognisko koronawirusa w domu zakonnym. 9 sióstr w szpitalu

Nowe ognisko koronawirusa zostało odkryte u lubelskich sióstr obliczanek. Łącznie zakażonych jest trzynaście sióstr i ksiądz. Wśród objętych kwarantanną są także dzieci z parafialnego przedszkola i rodzinnego domu dziecka.

Lubelski sanepid ogłosił w sobotę, że stwierdzono 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 6 osób pochodzi z kwarantanny i miało styczność z siostrami.

Już kilka dni temu zakażenia koronawirusem potwierdzono w Zgromadzeniu Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza w Lublinie. Obecnie zakażonych jest w sumie 10 sióstr obliczanek. W szpitalu przy Staszica w Lublinie jest hospitalizowanych dziewięć zakonnic, a jedna przebywa poza terenem województwa lubelskiego. „Ich stan jest stabilny i powoli ulega poprawie” – czytamy w komunikacie Zgromadzenia.

Wśród osób, które miały kontakt z siostrami są dzieci z parafialnego przedszkola.„W wyniku wywiadu epidemicznego ustalono, że w okresie objętym badaniem, z Przedszkolem Parafialnym im. bł. Honorata Koźmińskiego w Lublinie miała kontakt jedynie grupa dzieci zgłoszonych do dyżuru wakacyjnego. Według informacji rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemicznej w Lublinie wszystkie dotychczas wykonane testy w tej grupie osób są ujemne – informują siostry na swojej stronie internetowej.

Covid-19 wykryto także u trzech sióstr ze Zgromadzenia Dominikanek Matki Bożej Różańcowej w Lublinie.

Zakażony jest też ksiądz z parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lublinie, na terenie której pracują zgromadzenia. „Z przykrością informujemy, iż tutejsi duszpasterze oraz siostry pracujące przy parafii mieli kontakt z osobami chorymi na Covid-19 w wyniku czego u jednego z kapłanów i u dwóch sióstr stwierdzono koronawirusa, a pozostali dwaj kapłani i jedna siostra przebywają na kwarantannie” – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie parafii.

Duszpasterze dodają, że świątynia została zdezynfekowana i ozonowana, a posługę sakramentalną podejmą kapłani, którzy nie mieli kontaktu z ogniskiem koronawirusa. Natomiast kancelaria parafialna pozostanie nieczynna, aż do odwołania.

Za: www.deon.pl