Polka przewodniczącą międzynarodowej unii przełożonych zakonnych

Siostra Jolanta Kafka RMI została przewodniczącą Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych UISG. Zrzesza ona 1900 przełożonych generalnych zgromadzeń i instytutów żeńskich z ponad 100 krajów, które łącznie reprezentują ponad 450 tys. sióstr zakonnych na całym świecie. Po raz pierwszy w historii to Polka będzie pełniła tę odpowiedzialną funkcję.

W Rzymie, dniach od 6 do 10 maja, miało miejsce XXI Zgromadzenie Plenarne UISG. Przebiegało ono pod hasłem: Siewcy profetycznej nadziei. W spotkaniu uczestniczyło 850 przełożonych generalnych z 80 krajów świata, z wszystkich kontynentów. Spotkanie tłumaczone było na 13 oficjalnych języków. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych środków komunikacji, wiele sióstr w różnych zakątkach świata mogło uczestniczyć online w wybranych fragmentach spotkania. W poszczególnych dniach zebranym siostrom towarzyszyło łącznie 40 gości specjalnych. Tematyka spotkania skupiała się wokół czterech głównych (ale nie jedynych) zagadnień: przyszłość życia zakonnego jako znaku profetycznej nadziei, interkulturacja, troska o świat stworzony (w nawiązaniu do Laudato Si) i dialog międzyreligijny. W ostatnim dniu spotkania w Bazylice Świętego Piotra miała miejsce Msza Święta pod przewodnictwem Prefekta Kongregacji ds. Życia Konsekrowanego, Kardynała Aviz. Po Mszy Świętej w Auli Pawła VI odbyła się audiencja z Ojcem Świętym Franciszkiem.

Ojciec Święty w dialogu z nami zachęcał nas, byśmy w pełni realizowały nasze powołanie do duchowego macierzyństwa. Byśmy pomagały Kościołowi odkrywać “kobiecą twarz” Oblubienicy Chrystusa. Byśmy nie bały się rozeznawać znaków czasu, iść za fantazją Ducha Świętego w wiernym i twórczym zarazem realizowaniu naszych charyzmatów. Byśmy z właściwą sobie wrażliwością serca niosły nadzieję na wszystkie peryferia świata. Na koniec Franciszek udzielił nam błogosławieństwa, obejmując nim nasze zgromadzenia, każdą z naszych sióstr i wszystkich, do których jesteśmy posłane. Idźcie i bądźcie dla Kościoła i świata profetycznym znakiem nadziei!

Siostra Jolanta Kafka ma 60 lat i jest przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – Misjonarek Klaretynek. Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych powstała w 1966 r. Przez ten czas kierowało nią 15 sióstr zakonnych z jedenastu różnych narodowości. Nigdy jednak dotąd Polka nie pełniła tej odpowiedzialnej funkcji.

vaticannews / Rzym

Za:  www.vaticannews.va