Siostra Elżbietanka – założycielka sierocińców w Izraelu odznaczona przez prezydenta RP

Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują – mówi w rozmowie z KAI siostra Rafała Włodarczak, elżbietanka, założycielka sierocińców „Domy Pokoju” w Jerozolimie i Betlejem. Zakonnica została odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 28 czerwca 86-letnia siostra zakonna otrzymała również w poznańskiej archikatedrze Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka.

– To jest niewątpliwie dzieło Boże, które ma na celu bronić każde życie od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Te domy, w których dzieci otrzymują darmową edukację, utrzymują się tylko dzięki dobrodziejom, nie pobieramy żadnych funduszy państwowych – podkreśla w rozmowie z KAI s. Rafała Włodarczak, elżbietanka, odznaczona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość odbyła się przed południem w Pałacu Prezydenckim, a 86-letnia siostra zakonna została uhonorowana za ponad 50-letnią działalność w Ziemi Świętej, gdzie w 1967 r. wraz z drugą elżbietanką, s. Imeldą Płotką rozpoczęła tworzenie „Domu Pokoju” – pierwszego sierocińca na Górze Oliwnej w Jerozolimie, służącego bezdomnym i porzuconym dzieciom. W 2010 r. rozpoczęła się budowa kolejnego Domu Pokoju sióstr elżbietanek, tym razem w Betlejem.

Do tej pory Domy Pokoju pomogły ok. 400 dzieciom. Obecnie w jerozolimskim domu przebywa 18 dzieci, a w betlejemskim 25. Jak podkreśla s. Rafała, jednym z symboli pomocy udzielanej tam potrzebującym jest 30 drzewek posadzonych w ogrodzie okalającym sierociniec na Górze Oliwnej, z których każde nosi imię dziecka, uratowanego dzięki wsparciu sióstr przed aborcją.

„Każde z tych drzewek ma swoją piękną i wzruszającą historię” – zapewnia s. Rafała.

Pytana o dalsze plany, wyraża nadzieję na powrót do Ziemi Świętej. „Trzeba się modlić, żeby przełożeni jeszcze mnie tam posłali, bo ja wciąż jestem pełna zapału!” – mówi.

Czytaj także: Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice dla s. Rafały Włodarczak
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, to nie jedyne odznaczenie, jakim uhonorowana została s. Rafała za wieloletnią działalność na Bliskim Wschodzie. 28 czerwca, z rąk przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, otrzymała Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice, przyznany przez papieża Franciszka. Jak podkreśla siostra zakonna, otrzymane odznaczenie, to zachęta do życia według wartości ewangelicznych i patriotycznych.

„Musimy budować Polskę w każdym miejscu, gdzie jesteśmy: nie tylko materialnie, ale przede wszystkim duchowo. Bo kiedy jesteśmy duchowo mocni, sprawy materialne same się rozwiązują” – zachęca s. Rafała.

S. Rafała Włodarczak, elżbietanka, urodziła się 11 kwietnia 1931 r., w tym samym roku, w którym siostry elżbietanki rozpoczęły działalność w Jerozolimie. Ona sama wyjechała do Ziemi Świętej w 1961 r., a w 1967 r. wraz z s. Imeldą Płotką przystąpiła do organizowania pomocy dla osieroconych i porzuconych na ulicach Jerozolimy dzieci. Doprowadziła do otwarcia sierocińca „Dom Pokoju” na Górze Oliwnej, a następnie posługiwała w kolejnym z domów, otwartym w 2010 r. w Betlejem. W sumie spędziła w Ziemi Świętej 52 lata. Obecnie mieszka na terenie poznańskiej prowincji sióstr elżbietanek.

Za KAI