„Ulubiona zakonnica papieża”

Katolicka siostra zakonna znalazła się wśród 100 najbardziej wpływowych osób według magazynu Time.

Siostra Norma Pimentel, Misjonarka Jezusa Chrystusa i dyrektor wykonawcza organizacji „Catholic Charities of the Rio Grande Valley” znalazła się na prestiżowej liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w rankingu magazynu Time, obok takich nazwisk jak Donald Trump, Angela Merkel czy Michael B. Jordan.

„Byłem głodny, a daliście Mi jeść, byłem spragniony, a daliście Mi pić, byłem przybyszem i przyjęliście Mnie. Te słowa Mateusza (…) wyrażają życiową misję siostry Normy Pimentel – napisał w laudacji były teksański senator ds. budownictwa mieszkaniowego i rozwoju miast Julián Castro. – Siostra Pimentel od trzech dekad jest na pierwszej linii frontu, wspierając migrantów, którzy szukają schronienia w Stanach Zjednoczonych wzdłuż granicy Teksasu z Meksykiem. Podejmuje wysiłki, aby zapewnić schronienie, pożywienie, azyl i wygodę osobom często traktowanym jako mniej niż ludzie. Jej organizacja pomogła już ponad 100 000 osobom na granicy”.

Castro zwrócił uwagę, że działalność siostry Normy nabrała większego znaczenia w dobie sprawowania rządów Donalda Trumpa. „On traktował z okrucieństwem migrantów, ona działała ze współczuciem. On wypędzał bezbronnych i robił wszystko, by ich odrzucić, ona głosiła wspólnotę i akceptację. On wzbudzał strach, ona uczyła miłości. Jej praca zyskała jej przydomek ulubionej zakonnicy papieża”.

W opublikowanym na Facebooku poście siostra Norma napisała, że uznanie należy się wszystkim, którzy pracują z nią w diecezji Brownsville w Teksasie „przywracając ludzką godność potrzebującym”.

Jest to uznanie wobec hojności mieszkańców doliny Rio Grande i całych Stanów Zjednoczonych. Jesteśmy ludem Bożym, ludźmi kierującymi się obecnością Boga w nas samych i w innych. Kiedy widzimy ludzkie cierpienie, nie możemy się odwrócić, musimy na nie odpowiedzieć.

Norma Pimentel jest dzieckiem meksykańskich uchodźców. Urodziła się w Teksasie w momencie, kiedy jej rodzice czekali na odpowiedź władz USA w sprawie ich wniosku o pobyt. Wyrastała zarówno w USA i Meksyku. Od 30 lat wspiera migrantów szukających schronienia w Stanach Zjednoczonych wzdłuż granicy Teksasu z Meksykiem, oferując żywność, schronienie, pomoc mieszkaniową, medyczną i opiekę nad ciężarnymi kobietami.

W 2015 roku papież Franciszek osobiście podziękował siostrze Pimentel za jej pracę z imigrantami. W tym samym roku została uznana za katolika roku tygodnika „Our Sunday Visitor’s” i otrzymała nominację do tytułu „Teksańczyka Roku”. Pytana o klucz do tego kim jest i co robi odpowiedziała, że siły czerpie z modlitwy i Eucharystii.

Gdybym nie znalazła czasu, aby wstać wcześnie rano, pójść na Mszę i odmówić modlitwę, a potem zakończyć dzień modlitwą w nocy, myślę, że zgubiłabym się w tym wszystkim.

Za: www.gośc.pl