W Sulejówku rozpoczął się kurs dla formatorek zakonnych z Chin

– Bóg jest źródłem naszej jedności i siły – podkreślił bp Marek Solarczyk. W niedzielę spotkał się on w Domu Zgromadzenia Sióstr Służebnic Ducha Świętego w Sulejówku z formatorkami z 28 żeńskich zgromadzeń zakonnych z Chin, które przebywają w Polsce na zjeździe zorganizowanym przez Stowarzyszenia Sinicum im. Michała Boyma SJ.

– Celem kilkutygodniowego Seminarium jest wsparcie życia konsekrowanego sióstr w Chinach oraz wzajemna wymiana doświadczeń. Jednym z ważnych elementów będzie kurs w Szkole Formatorów prowadzonej we współpracy z Akademią Ignatianum w Krakowie oraz spotkania ze wspólnotami zakonnymi w Polsce.

– Różne języki, kultura i tradycje nie przeszkodzą, by Bóg był naszą siłą i źródłem naszej jedności – jedności, która będzie się wyrażała tu i teraz ale zostaje zaznaczona, potwierdzona i będzie trwała – powiedział w czasie mszy św. inaugurującej zjazd biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Liturgię wraz z nim koncelebrowała prezes stowarzyszenia Sinicum, o. Antoni Koszorz SVD, oraz o. Jacek Gniadek SVD, wieloletni misjonarz, a obecnie dyrektor Centrum Migranta Fu Shenfu.

W homilii bp Solarczyk życzył siostrom z Chin, by czas formacji, modlitwy i spotkań w Polsce sprawi, że rozwinie i umocni się w nich świętość Boga. – Niech przez waszą świętość inni też pójdą drogą do Chrystusa – podsumował.

Nawiązując do historii Kościoła katolickiego w Chinach s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum zwróciła uwagę, że większość sióstr z Chin pochodzi z bardzo młodych zgromadzeń diecezjalnych i nie mają większych doświadczeń życia zakonnego w swoim kraju. – Potrzebują więc pewnych wzorców, punktów odniesienia, osób które pokażą im, jak wygląda życie konsekrowane, jak wygląda życie zakonne, jak należy je prowadzić, czego trzeba nauczyć nowe kandydatki, które zgłaszają się odczytując w sobie pragnienie poświęcenia się Bogu i służby innym. Tegoroczny kurs dla formatorek będzie więc pewnym wyjściem naprzeciw ich oczekiwaniom. W ciągu kilku tygodni siostry poznają antropologię chrześcijańską oraz teologię życia zakonnego – powiedziała s. Aleksandra SSpS.

Siostry zakonne w Chinach pracują przy parafiach, w domach dziecka, bądź z osobami starszymi. Nie zajmują się jednak katechezą, jak to ma miejsce na przykład w Polsce.

W programie tegorocznego sympozjum przewidziano miedzy innymi wizytę w Krakowie, Wadowicach, Nysie oraz Częstochowie i Opolu, gdzie siostry nawiedzą sanktuaria maryjne i odwiedzą różne zgromadzenia zakonne.

Za: Deon.pl