Watykan: włoska salezjanka p.o. sekretarza Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka

Ojciec Święty mianował siostrę Alessandrę Smerilli, FMA, tymczasowym sekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i delegatem do Watykańskiej Komisji Covid-19. Zastąpi ona na tym stanowisku ks. Bruno Marie Duffé i ks. Augusto Zampiniego, odpowiednio sekretarza i zastępcę sekretarza tejże Dykasterii, którzy powrócili do swoich diecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty postanowił ponadto, że kierownictwo watykańskiej Komisji Covid-19 będzie składało się z Jego Eminencji, kardynała Petera Kodwo Appiah Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, siostry Alessandry Smerilli, FMA, p.o. sekretarza i ks. Fabio Baggio, CS, podsekretarz Sekcji Migrantów i Uchodźców- czytamy w watykańskim komunikacie.

Siostra Alessandra Smerilli, salezjanka, urodziła się 14 listopada 1974 r. w Vasto, w regionie Abruzja, w prowincji Chieti, we Włoszech. W 1997 roku wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanki). Uzyskała doktorat z ekonomii politycznej na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie oraz doktorat z ekonomii w Szkole Ekonomii Uniwersytetu Wschodniej Anglii w Norwich (Wielka Brytania). Obecnie jest Radcą Państwa Watykańskiego i konsultorem Synodu Biskupów. 24 marca papież Franciszek mianował ją podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

st (KAI) / Watykan