Zmarła s. Alicja Jończyk

Dnia 19 lipca 2024 roku odeszła do wieczności Siostra Alicja Jończyk ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodziła się 20 maja 1938 roku jako córka Stanisława i Emilii z domu Włoch w miejscowości Żarnówka w powiecie wadowickim.
Do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi wstąpiła po ukończeniu szkoły podstawowej w wieku 16 lat w Mszanie Dolnej, gdzie odbyła postulat. Dalszą formację odbyła w Domu Generalnym w Warszawie, przy ulicy Żelaznej 97 i 16 lipca 1956 roku złożyła pierwszą profesję zakonną. W 1960 roku ukończyła 4-letnie Studium Muzyczno-Liturgiczne im. Św. Piusa X w Aninie. Śluby wieczyste złożyła w Częstochowie 27 czerwca 1962 roku. Po ukończeniu szkoły średniej systematycznie zdobywała wiedzę z zakresu teologii i muzyki, zwieńczoną tytułem magistra muzykologii kościelnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Przez kolejne lata poświęcała się pracy w Studium Muzyczno-Liturgicznym Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie, jednocześnie pisząc pracę doktorską na temat „Ordinarium Missae w najstarszych diecezjalnych graduałach krakowskich i jego znaczenie dla kultury muzycznej w Polsce” pod kierunkiem profesora Uniwersytetu Warszawskiego Józefa Michała Chomińskiego.

Była wykładowcą z dziedziny harmonii i chorału gregoriańskiego na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz pełniła funkcję dyrygenta Chóru Międzyzakonnego. Koncertowała w kraju i za granicą (m.in. w krajach Europy a także w Brazylii).

Od 1975 roku (przez ponad 20 lat) była członkiem Komisji do Spraw Muzyki Kościelnej w Archidiecezji Warszawskiej, a od 1980 roku  przez kilka kadencji była członkiem Komisji Muzycznej Episkopatu Polski, jako pierwsza kobieta w historii.

W 2011 roku decyzją J.E. Kazimierza kardynała Nycza została uhonorowana Medalem za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej.

W 2016 roku została odznaczona Orderem św. Stanisława w Polsce i wpisana do rejestru Kawalerów i Dam.

Przez 33 lata przebywając we wspólnocie Domu Generalnego, posługiwała jako organistka  w kaplicy domowej równocześnie prowadząc zajęcia muzyczne i chór nowicjacki. W 2001 roku zamieszkała w Domu Prowincjalnym w Warszawie i tutaj posługiwała w kaplicy domowej również jako organistka, chętnie udzielała indywidualnych lekcji z zakresu śpiewu
i muzyki liturgicznej. Do końca swoich dni nie rozstawała się z organami i była wdzięczna Bogu i Zgromadzeniu, że mogła rozwijać talenty, które otrzymała od Boga.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 lipca 2024 r. o godz. 11:00 w kościele parafialnym
pw. św. Barbary w Warszawie.

s. Anna Uberman RM