100-lecie Zgromadzenia Sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus

W pierwszą Niedzielę Adwentu 2020 Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus rozpoczną Wielki Jubileusz 100-lecia założenia Zgromadzenia. Cały rok 2021 – aż do 2 lutego 2022 – będzie Rokiem Jubileuszowym. Na ten czas łaski Zgromadzenie otrzymało apostolskie błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka, a Penitencjaria Apostolska w Rzymie, swoim dekretem z 22 października 2020 r., udzieliła siostrom Zgromadzenia oraz wszystkim uczestnikom celebracji jubileuszowych daru odpustu zupełnego, który będzie można zyskiwać każdego dnia w określonych okolicznościach pod zwykłymi warunkami (zobacz tu)

Obchody jubileuszowe zostaną zainicjowane 29 listopada br. o godz. 12.30 przez biskupa diecezjalnego Romualda Kamińskiego w katedrze warszawsko-praskiej, gdyż na terenie tejże diecezji znajduje się Dom Generalny naszego Zgromadzenia. Liturgię poprzedzi (od godz. 12) animacja multimedialna na temat historii Zgromadzenia. Z uwagi na ograniczoną ilość uczestników liturgii, z powodu pandemii, Msza św. będzie także transmitowana na kanale: SalveNET (zobacz tu)

Centralne uroczystości jubileuszowe zaplanowane są na dzień 31 lipca 2021 r. w katedrze sosnowieckiej, pod przewodnictwem abpa Salvatore Pennacchio Nuncjusza Apostolskiego w Polsce. W prowincji krakowskiej Zgromadzenia główna Msza św. jubileuszowa będzie miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej 20 listopada 2021 r. Prowincja łódzka będzie świętować jubileusz w archikatedrze w Łodzi 9 października 2021 r., pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W samym dniu 100-rocznicy założenia Zgromadzenia, 31 grudnia 2021 r., będziemy celebrować Eucharystię w kościele zakonnym przy Domu Macierzystym Sosnowcu – jeśli Opatrzność pozwoli – pod przewodnictwem Ojca Generała Zakonu Karmelitów Bosych.
Ponadto, w ciągu Roku Jubileuszowego w kościołach parafialnych, przy których mieszkają i pracują siostry, będą celebrowane Msze św. dziękczynne za Zgromadzenie z udziałem parafian oraz z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Nasze modlitwę dziękczynną rozszerzymy o wymiar błagalny w intencjach za: Ojca Świętego Franciszka, za Kościół, o beatyfikację Założycieli: sł. B. o. Anzelma Gądka OCD i czcig. sł. B. m. Teresy Kierocińskiej, za dzieła ewangelizacyjne, misyjne i charytatywne Zgromadzenia oraz o nowe powołania do naszej rodziny zakonnej.

Wszystkie zaplanowane celebracje z udziałem sióstr i wiernych świeckich, co do ilości uczestników, są uzależnione od sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Zapraszamy do udziału w naszych uroczystościach także poprzez media.

S. Konrada Z. Dubel CSCIJ

Za: www.karmel.pl