Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich na Jasnej Górze

Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwała w piątek, 19 sierpnia w jasnogórskim sanktuarium. Na doroczne spotkanie przed rozpoczęciem roku szkolnego przybyło ponad 200 dyrektorów szkół z całej Polski. W tym roku podstawowym tematem była planowana reforma oświaty i zmiany prawne.

Ks. Zenon Latawiec , dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, przewodniczący Rady Szkół Katolickich podkreśla, że ten rok szkolny będzie dla szkół rokiem wyjątkowym: „27 czerwca w Toruniu został ogłoszony przez panią minister pewien kierunek zmian. Nas to bardzo mocno dotyczy, ponieważ likwidacja gimnazjów, których w naszym środowisku jest ponad 200, pokrzyżowało nam plany, ale mam nadzieję, że teraz wszystko się wyjaśni. Pewne rzeczy są doprecyzowywane przez przygotowanie dokumentacji”.

Ks. Latawiec przypomina także, że doroczne spotkania na Jasnej Górze mają charakter formacyjny: „Zawsze w ramach tych spotkań mamy konferencje formacyjne. Ks. bp Roman Pindel, biskup diec. bielsko-żywieckiej miał dla nas konferencje (nt. Boże panowanie – w związku z Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa za Króla i Pana), natomiast ks. Marek Studencki, który jest członkiem zarządu Rady Szkół Katolickich, mówił o największych wyzwaniach dla szkół katolickich oraz Zarządu szkół katolickich w tym kontekście, który nas czeka. Duże wyzwania, dużo niewiadomych, ale idziemy z dużym optymizmem i radością do tego wszystkiego po Światowych Dniach Młodzieży, które przeżyliśmy. Tam był entuzjazm i radość, i mam nadzieję, że i nam się to udzieli”.

Konferencja rozpoczęła się o godz. 9.30 w Sali o. Kordeckiego. Konferencję formacyjną nt. Boże panowanie (w związku z Jubileuszowym Aktem przyjęcia Jezusa za Króla i Pana – jako przygotowanie) wygłosił bp Roman Pindel, biskup diec. bielsko-żywieckiej. Podczas spotkania głos zabrał również minister Maciej Kopeć, Podsekretarz Stanu w MEN.

Obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 600 szkół katolickich. „W dobie niżu demograficznego, który przeżywamy, to jest ciekawe, że jeżeli chodzi o ilość osób w szkołach katolickich, lekko idzie do góry – zauważa ks. Latawiec – O czym to świadczy? Świadczy o tym, że rodzice widzą potrzebę kształcenia w szkołach katolickich, bo widzą wartość wychowania w szkołach katolickich. Cieszę się ogromnie z tego, że teraz Ministerstwo zwraca uwagę na wychowanie w szkołach, że wracamy do wychowania i to jest bardzo ważne”.

Uczestnicy Konferencji, na zakończenie obrad zgromadzili się na wspólnej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił bp Roman Pindel, biskup diec. bielsko-żywieckiej.

Podczas Eucharystii złożono Akt Zawierzania szkolnictwa katolickiego i całej oświaty Matce Bożej.

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com
zobacz również:
Rada Szkół Katolickich w Polsce