24 maja: Dzień modlitw za Kościół w Chinach

Dzisiaj przypada dzień szczególnej modlitwy za kościół w Chinach. Ustanowił go w 2007 roku Papież Benedykt XVI w „Liście do chińskich katolików”. Jest obchodzony co roku 24 maja, w dniu święta Najświętszej Maryi Panny „Wspomożycielki chrześcijan”, szczególnie czczonej w sanktuarium „Matki Bożej z Sheshan”, niedaleko Szanghaju.

Z tej okazji, trzynaście lat temu, Benedykt napisał modlitwę do Dziewicy, prosząc ją, aby prowadziła Lud Boży „drogami prawdy i miłości”, aby była „w każdych okolicznościach zaczynem harmonijnego współistnienia wszystkich”, aby wspierała „zaangażowanie tych wszystkich w Chinach, którzy wśród swoich codziennych zajęć nadal wierzą, mają nadzieję, kochają, aby nigdy nie obawiali się mówić o Jezusie światu, a o świecie do Jezusa”. Wreszcie, błagał Matkę Bożą, aby „pomogła katolikom być zawsze wiarygodnymi świadkami miłości, pozostając zjednoczonymi ze skałą Piotrową, na której zbudowany jest Kościół”.

Od początku pontyfikatu Franciszek nigdy nie przestał wyrażać bliskości i miłości do wszystkich chińskich katolików, którzy „pośród codziennych trudów i prób nadal wierzą, mają nadzieję i miłość”. Papież zachęcał ich, aby pod opieką Maryi byli „zawsze zjednoczeni w komunii Kościoła powszechnego”.

Historyczne jest tymczasowe porozumienie osiągnięte przez Stolicę Apostolską i Chińską Republikę Ludową w dniu 22 września 2018 r., określone przez Sekretarza Stanu kard. Pietro Parolina jako „punkt dojścia na długiej drodze, ale przede wszystkim jako punkt wyjścia dla nowego etapu większej współpracy dla dobra chińskiej wspólnoty katolickiej oraz dla harmonii całego społeczeństwa”.

„Tymczasowe porozumienie – napisał papież Franciszek w swoim orędziu do katolików chińskich i do Kościoła Powszechnego z 26 września 2018 roku – jest owocem długiego i złożonego dialogu instytucjonalnego Stolicy Apostolskiej z chińskimi władzami rządowymi. Nie chodzi o mianowanie urzędników do zarządzania sprawami religijnymi, ale o posiadanie autentycznych pasterzy według serca Jezusa, zaangażowanych w hojną pracę w służbie Ludu Bożego”.

Krzysztof Ołdakowski SJ – Watykan

Za: vaticannews.va