Jubileusz 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej za nami

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę podziękować wszystkim pracownikom KAI-u za to, że starają się uwrażliwiać ludzi na te zagrożenia dla pokoju, których źródło tkwi w samym człowieku i w strukturach społecznych” – mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w Sanktuarium św. Faustyny w Warszawie z okazji 25-lecia istnienia Katolickiej Agencji Informacyjnej. Z okazji jubileuszu odbyła się debata „Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy” oraz uroczysta gala.

Kościół przeżywał już kryzysy, ale zawsze wychodził z nich zwycięsko, nie jest bowiem instytucją wyłącznie ludzką. W Polsce cieszy wciąż duża liczba duchowieństwa, martwi spadek religijności młodych. Kościół w Polsce powinien głosić Ewangelię rodzinom, ale nie w duchu nakładania ciężarów, które są nie do uniesienia – mówili uczestnicy debaty „Kościół w Polsce: satysfakcje, nadzieje, obawy”, zorganizowanej we wtorek z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W dyskusji prowadzonej przez Tomasza Królaka (KAI) udział wzięli: abp Henryk Hoser, Marcin Przeciszewski, Joanna Krupska, Krzysztof Zanussi, ks. Wojciech Sadłoń i o. Maciej Zięba.

W opinii abp. Hosera, wyzwaniem na dziś jest „umiejętność reagowania na coraz głębsze przemiany społeczeństwa, również od strony tożsamościowej poszczególnych osób czy wspólnot”. Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski podkreślił, że musimy naprawdę dziękować Bogu i biskupom za to, jaki jest dziś Kościół w Polsce. Jest to bowiem jedyny – poza Kościołem na Ukrainie – Kościół w Europie, który dysponuje olbrzymim kapitałem ludzkim. Prezes KAI wymienił w tym kontekście m.in. 12 mln Polaków uczęszczających w każdą niedzielę do kościoła, w tym ponad 3 mln osób młodych. Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” z zadowoleniem stwierdziła, że rodzina jest wartością, która niezmiennie cieszy się wielkim zaufaniem Polaków. Istnieje jednak także wiele obaw związanych z sytuacją rodziny w Polsce. Na pierwszy plan wysuwają się, jej zdaniem, kwestie demograficzne.

Ks. Wojciech Sadłoń SAC powiedział, że Polska jest jedenastym pod względem liczebności katolików krajem świata, zajmującym ważną pozycję w całym globalnym katolicyzmie, a polskie społeczeństwo jest jednym z najbardziej religijnych na świecie. – Widzę, że Kościół traci młodzież w sposób radykalny i żadna ludowa religijność tego nie zrekompensuje – powiedział Krzysztof Zanussi. Reżyser stwierdził, że Kościół w dramatyczny sposób traci również inteligencję, czego przyczyną jest „brak języka i pasji” oraz brak debaty. Ubolewał również nad nieobecnością Kościoła w kulturze. O. Maciej Zięba nadzieję pokłada przede wszystkim w potencjale, jaki stanowią zaangażowani świeccy oraz małżeństwa, które są podstawowym miejscem świadectwa chrześcijańskiego. Zaznaczył, że wciąż nieodkryte w pełni jest nauczanie Jana Pawła II, gdzie dla wszelkich dziedzin znaleźć można aktualne wskazówki.

Za KAI