Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej

Sprawozdanie z uczestnictwa Sióstr Opatrzności Bożej w ŚDM 2016

W ŚDM w Krakowie uczestniczyło w sumie 45 Sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej. Z tego 15 Sióstr uczestniczyło w spotkaniu cały tydzień, 12 Sióstr wraz z grupami młodzieżowymi uczestniczyło przez 3 ostatnie dni, natomiast pozostałych 17 Sióstr wraz z grupami parafialnymi bądź indywidualnie dojechało na Mszę św. w Łagiewnikach, na czuwanie nocne w Brzegach i na Mszę św. posłania.

W ŚDM na etapie diecezjalnym uczestniczyło czynnie 30 Sióstr.

Siostry włączyły się aktywnie w przygotowanie ŚDM w parafiach, w których pracują. Siostry katechetki w parafiach: w Lublinie, Janowie Lub., Raszynie, Nowogardzie Parafia św. Michała Archanioła. w Nowogardzie Parafia św. Rafała Kalinowskiego, w Twardogórze, w Międzyrzecu Podl., i Żelechowie przez cały rok uczestniczyły w comiesięcznych spotkaniach młodzieży w swoich dekanatach. Angażowały się przygotowując czuwania modlitewne podczas peregrynacji znaków ŚDM w poszczególnych parafiach. Wraz z młodzieżą i wolontariuszami organizowały przyjęcie młodzieży zza granicy w swoich parafiach i diecezjach. Brały udział we wszystkich spotkaniach, czuwaniach modlitewnych i koncertach organizowanych z tej okazji. Same były też organizatorkami i animatorkami grup muzycznych, teatralnych i innych.

Siostry pracujące w Międzyrzecu Podlaskim zaangażowały się w diecezjalną akcję „Poświęć kilometr”, zbierając pieniądze na bilety lotnicze dla młodych osób z Boliwii i Czadu. Jedna z Sióstr jako wolontariuszka w Międzyrzecu Podlaskim, była odpowiedzialna za sekcję gastronomiczną. Zadaniem tej sekcji było przygotowanie posiłków dla gości i wolontariuszy. Do nich należało też pozyskanie sponsorów i darczyńców, a potem koordynowanie wydawania posiłków, przygotowywanie suchego prowiantu, itp.

Siostry pracujące w Parafii Zwiastowania NMP w Żelechowie wraz z młodzieżą  (około 20 wolontariuszy) pomagały w organizacji spotkań dla grupy młodzieży ze Słowacji, uczestniczyły aktywnie w spotkaniach organizowanych w parafii i dekanacie w dniach od 20 do 25 lipca. W swoim domu gościły Siostrę ze Słowacji, która przybyła wraz z młodzieżą z tamtego terenu.

Wspólnota Sióstr w Janowie Lub. czynnie angażowała się w przyjęcie młodzieży z Włoch w parafii w dniach od 18 do 25 lipca br. Jedna z Sióstr była zaangażowana w grupie muzycznej w przygotowanie tańców uwielbienia i innych posług.

Siostry pracujące w Parafii Miłosierdzia Bożego w Lublinie w dniach od 18 do 20 lipca przygotowywały posiłki dla 37 osobowej grupy pielgrzymów i wolontariuszy. W tych dniach pomagały im także S. Danuta Ziomek – misjonarka z Kamerunu przebywająca w tym czasie na urlopie, służąc też jako tłumacz oraz siostry z innych Wspólnot. Siostra katechetka przygotowywała ma wyjazd do Krakowa grupę dziewcząt ze swojej parafii, a także pomagała w przygotowaniu wyjazdu młodzieży razem z inną parafią w Lublinie.

Siostry pracujące w DPS w Łące i w Wodzisławiu Śl. przyjęły grupy młodzieży w swoich DPS-ach. W DPS w Łące była grupa młodzieży francuskiej, natomiast  w Wodzisławiu Śl. młodzież z Niemiec. Był czas na zwiedzanie domu, poczęstunek, modlitwę w kaplicy i radosną rekreację.

Wspólnota Sióstr z Częstochowy w dniach od 20 do 25 lipca przyjęła na nocleg grupę młodzieży z Argentyny, przygotowując dla nich posiłki, pomagając w dotarciu na spotkania oraz uczestnicząc wspólnie w modlitwie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Siostry w Grodzisku Maz. w dniach od 18 do 24 lipca uczestniczyły w spotkaniach organizowanych w parafii MBNP oraz przy Centrum Kultury w mieście dla młodzieży z Hondurasu. Siostry włączyły się w przygotowanie śpiewu i animowanie spotkań podczas powitania i pożegnania pielgrzymów, jak też podczas nabożeństw modlitewnych. Dwie dziewczyny z Hondurasu znalazły też nocleg w naszym domu generalnym, spędzając tu cały dzień integrując się z Siostrami. Miały tez okazję uczestniczyć w uroczystości Obłóczyn Sióstr Nowicjuszek, która w tym czasie miała miejsce.

W domu w Grodzisku zakwaterowani byli tez kierowcy autokarów dowożących młodzież mieszkającą w Grodzisku na spotkania  do Warszawy i okolic.

Jedna z Sióstr wspólnie z grupą wodzirejów animowała wieczór uwielbienia „Iskra Miłosierdzia” w Warszawie.

W ŚDM w Krakowie aktywnie uczestniczyły też dwie Siostry misjonarki z Japonii, przebywające w tym czasie na urlopie, dołączyły one do makrogupy Sióstr Opatrzności Bożej, którą utworzyły Siostry z Grodziska Maz. i w łącznej liczbie 12 Sióstr uczestniczyły we wszystkich spotkaniach organizowanych w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca br.

Kilka Wspólnot zakonnych naszego Zgromadzenia zgłosiło gotowość przyjęcia pielgrzymów na nocleg, ale z powodu mniejszej liczby pielgrzymów organizatorzy zdecydowali umieścić młodzież w rodzinach poszczególnych parafii.