Zgromadzenie Sióstr św. Dominika

Udział Zgromadzenia Sióstr św. Dominika w ŚDM 2016

Siostry naszego Zgromadzenia czynnie włączyły się w przygotowania do ŚDM w wielu diecezjach. Uczestniczyły też w Dniach w Diecezjach i w głównych obchodach w Krakowie. Jedna z naszych Sióstr włączyła się w wolontariat krótkoterminowy. Kilkanaście sióstr przyjechało do Krakowa z młodzieżą z parafii, w których posługujemy. Inicjatywą Zarządu Zgromadzenia było umożliwienie jak największej ilości naszych młodych sióstr udziału w tym wyjątkowym święcie wiary. Zarejestrowałyśmy oficjalnie grupę liczącą 60 sióstr. Tyle sióstr – w tym wspólnoty formacyjne – przyjechało do domu generalnego w Krakowie, otrzymało pakiety pielgrzyma i uczestniczyło w ŚDM w Krakowie od 25 lipca 2016. Nasza grupa była międzynarodowa – bo przyjechały na ten czas do Polski nasze siostry z Białorusi, a także juniorystki z Kamerunu i juniorystki i nowicjuszka z Prowincji Amerykańskiej. To był ich pierwszy pobyt w Polsce – przy okazji możliwość zobaczenia kilku klasztorów i poznania sióstr.

Nasz dom generalny w Krakowie służył też ok trzydziestu siostrom innych zgromadzeń, uczestniczącym w ŚDM.

Zgromadzenie miało też swoje stoisko w Centrum Powołaniowym.

Uczestniczki dzieląc się wrażeniami pisały m. in.:

– Niesamowite było dla mnie doświadczenie wspólnoty

– Odwaga i zapał tylu młodych do głoszenia Ewangelii nie tylko słowami, ale całym sobą, oraz „zaraźliwa” radość były dla mnie nie tylko pięknym świadectwem, ale i zadaniem, by z tą samą radością i zaangażowaniem nieść Chrystusa wszędzie tam, gdzie jestem.

– Czas ten spędzony w gronie sióstr naszego Zgromadzenia pozwolił mi odczuć łaskę wspólnoty, wzajemnej miłości, radości i świadectwa wiary w Tego, Który jest prawdziwym szczęściem.

– ŚDM były dla mnie ucztą duchową (…) To były błogosławione dni z Jezusem

– Kościół pokazał, że jest zawsze młody, piękny, radosny… To wielkie szczęście iść za Jezusem i słuchać Jego nauki!

– Uczestnictwo w ŚDM było niezwykłym doświadczeniem Miłosierdzia Bożego w wielu wymiarach, bardzo zwyczajnie w czasie pielgrzymiej drogi, czy spotkań modlitewnych i czasem umacniania wiary, dawania świadectwa.  Odczuwało się promieniowanie świadków Miłosierdzia św. Faustyny, Św. Jana Pawła II i innych Świętych, obecnych namacalnie w relikwiach. Zobaczyliśmy ogromną różnorodność form życia zakonnego. Siostry i bracia zakonni wszędzie się pojawiali.

–  Ciekawe było zobaczenie siebie jako wspólnoty wśród rzeszy pielgrzymów i to, jak często ludzie podchodzili, by razem z nami uwielbiać Boga, powierzać swoje intencje, po prostu wyznać JEZU, UFAM TOBIE!