Jubileusz Zgromadzenia Sióstr Boskiego Mistrza

We wspomnienie św. Scholastyki, siostry Uczennice Boskiego Mistrza przeżywają na Jasnej Górze 97. rocznicę powstania swego zgromadzenia. Siostry są na co dzień związane z Jasną Górą – od prawie 50 lat posługują w jasnogórskiej zakrystii.

Jednym z charyzmatów Zgromadzenia jest współpraca, modlitwa i wspieranie kapłanów – siostry prowadzą dwa domy dla księży emerytów w Lublinie i Świdnicy. Prowadzą Centra Liturgiczne, kursy muzyki liturgicznej, szyją szaty liturgiczne i sutanny oraz wykonują przedmioty kultu.

Siostry modliły się podczas Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Stanisław Baranowski, paulin.

„Łączymy się dzisiaj ze wszystkimi siostrami Uczennicami Boskiego Mistrza w 97. rocznicę powstania, 10 lutego, w dniu św. Scholastyki, zgromadzenia założonego przez ks. Jakuba Alberione we Włoszech. Dziękujemy Panu Bogu za to zgromadzenie, pracujące w różnych miejscach naszej Ojczyzny, i prosimy o nowe powołania do służby w tym zgromadzeniu” – mówił na początku Mszy św. o. Stanisław Baranowski.

„Dzisiaj razem z siostrami uczestniczymy w dziękczynieniu za cały okres ich życia na świecie, i również w Polsce. My znamy je z pracy na Jasnej Górze, ale nie żyją i nie pracują tylko tutaj, na Jasnej Górze, ale również w wielu miejscach naszego kraju – mówił w homilii o. Stanisław Baranowski – Jestem przekonany, że siostry z domu prowincji w Warszawie i z innych domów w tej chwili łączą się z nami w modlitwie”.

Obecnie Zgromadzenie Sióstr Pobożnych Uczennic Boskiego Mistrza liczy ok. 1500 sióstr, które posługują w 28 krajach świata. W Polsce obecne jest od 1935 roku, a głównym jego charyzmatem jest posługa eucharystyczno-kapłańsko-liturgiczna.

  1. Stanisław Tomoń

Uczennice Boskiego Mistrza żyją duchowością Rodziny Świętego Pawła, którą powołał do życia włoski kapłan bł. Jakub Alberione. Zgromadzenie powstało w 1924 roku we Włoszech, stamtąd przyszły siostry do Polski.

W centrum duchowości Zgromadzenia jest Jezus Mistrz Droga, Prawda i Życie. Jest On czczony przede wszystkim w tajemnicy Eucharystii, dlatego charakterystyczną cechą naszej duchowości jest pobożność eucharystyczna wyrażająca się w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Do Jezusa prowadzą dwie osoby, które są wzorami życia Nim i naśladowania Go.

Za: www.jasnagora.com