Klimontów: biskup poświęcił przedszkole prowadzone przez Siostry Imienia Jezus

Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęcił 7 listopada nowy budynek przedszkola w Klimontowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus (Marylki).

Uroczystość poświęcenia nowego budynku przedszkola rozpoczęła Eucharystia sprawowana w kościele pw. św. Józefa w Klimontowie, której przewodniczył ks. Józef Szczepański, ekonom diecezjalny. We wspólnej modlitwie uczestniczyli kapłani, siostry ze Zgromadzenia Najświętszego Imienia Jezus, lokalne władze samorządowe oraz dzieci wraz z rodzicami.

Podczas homilii ks. Józef Szczepański wskazał obecnym rodzicom na wielkie ich zadanie wychowawcze i formacyjne wobec dzieci, zaś przedszkolaków zachęcił do codziennej modlitwy i bycia dobrymi dla bliskich.

Bp Krzysztof Nitkiewicz podczas poświęcenia przedszkola podziękował siostrom ze Zgromadzenia Przenajświętszego Imienia Jezus za różne formy zaangażowania w życie diecezji sandomierskiej, szczególnie za budowanie wspólnoty ludzkiej przez pracę z dziećmi, młodzieżą oraz z ich rodzicami.

Ponad rok temu siostry podjęły się remontu budynków i adaptacji ich na pomieszczenia przedszkolne, gdzie maluchy mogłyby mieć lokum na wspólną zabawę i naukę. Po zakończeniu prac nowe przedszkole zostało przygotowano w sposób profesjonalny oferując maluchom nowoczesne wyposażenie.

– Bardzo cieszymy się z tych nowych pomieszczeń, gdzie nasze dzieci znajdą wspaniałe warunki do nauki i zabawy. Codziennie chętnie idą do przedszkola i w siostrach odnajdują naprawdę oddane wychowawczynie, które dbają o nie prawie jak mamy – podkreślała przedstawicielka rodziców.

W nowym budynku przedszkolnym będzie się uczyło 44 maluchów, a w pomieszczeniach dotychczasowych nadal będzie odbywała się praca edukacyjna i opiekuńcza z grupą 16 dzieci.

– Mimo upływających lat naszej obecności tutaj w Klimontowie nadal potrzebne jest nasze ciche świadectwo oddania się Bogu i umiłowanie drugiego człowieka znajdującego się w potrzebie – poinformowała siostra Joanna.

Podczas uroczystego otwarcia i poświęcenia nowego budynku symboliczną wstęgę przecięła s. Miriam Karaś CSNI, matka generalna zgromadzenia wraz z wójtem gminy Klimontów i proboszczem miejscowej parafii.

Po wspólnej modlitwie przedszkolaki wystawiły na scenie Gminnego Ośrodka Kultury przedstawienie pt. „Na chwałę Bogu”, w którym prezentując postaci świętych opowiadały o ich drodze do świętości. Odbył się też w ich wykonaniu pokaz tańców polskich i śpiew popularnych piosenek.

Obecności sióstr w Klimontowie i prowadzenie tam działalności edukacyjnej i wychowawczej ma już ponad wiekową tradycję.

– To przedszkole nieprzerwanie działa od 1912 r., kiedy przybyły tutaj pierwsze siostry. Najpierw założyły ochronkę potem sierociniec, gdzie trafiały dzieci zabierane przez siostry niemal z ulicy. Przez kolejne dziesięciolecia siostry niestrudzenie prowadziły wieloraką działalność z dziećmi i młodzieżą – opowiada siostra Joanna Bartoszczyk.

Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Imienia Jezus pod opieką Maryi Panny Wspomożenia Wiernych zostało utworzone w 1887 r. Założycielem był bł. o. Honorat Koźmiński. Współzałożycielką – sługa Boża Franciszka Maria Witkowska. Od początku istnienia siostry prowadziły apostolską działalność. Zgromadzenie zakładało szkoły, internaty, przedszkola, domy dziecka.

Za KAI