Siostry magdalenki dziękowały Bogu za dar 700 lat obecności w Lubaniu

W Lubaniu odbyły się uroczystości jubileuszowe kończące okrągłą rocznicę obecności sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty w tym mieście. Siostry mieszkają tutaj od 1320 roku, a więc już 700 lat. Jak podkreślano, jest to najdłuższa nieprzerwana obecność sióstr w jednym domu zakonnym na terenie Polski.

Uroczystości zostały podzielone na dwie części. Pierwszą było m.in. poświęcenie krzyża jubileuszowego oraz otwarcie specjalnej wystawy w Domu Generalnym zgromadzenia. Drugą były wydarzenia na lubańskim rynku. Tutaj dzieci ze szkoły im. Bolesława Chrobrego z Nowogrodźca odegrały przedstawienie o św. Jadwidze Śląskiej i jej decyzji o sprowadzeniu z Marsylii zgromadzenia sióstr magdalenek. Ich pierwszym miejscem pobytu na Śląsku był właśnie Nowogrodziec, a pierwsze siostry przybyły tutaj już w 1217 roku.

Zwieńczeniem dnia była Eucharystia, która została odprawiona na lubańskim rynku. Przy ołtarzu stanęło wielu kapłanów związanych z siostrami magdalenkami, a liturgii przewodniczył bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, a także przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w Episkopacie Polski.

Pełna fotorelacja na stronie LEGNICKIEGO GOŚCIA NIEDZIELNEGO.

Za: www.diecezja.legnica.pl