Kobieta członkiem Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego: siostra Alessandra Smerilli CMW

Ojciec Święty mianował członkiem Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego siostrę Alessandrę Smerilli, córkę Maryi Wspomożycielki (CMW), wykładowczynię ekonomii politycznej na Papieskim Wydziale Nauk o Wychowaniu “Auxilium”. Poinformował o tym w dniu wczorajszym, w środę 17 kwietnia biuletyn Stolicy Apostolskiej, potwierdzając decyzję papieża Franciszka z 5 marca.

“Ta kadencja, podobnie jak to jest w przypadku innych członków Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, będzie trwać pięć lat” – czytamy w komunikacie “Auxilium”, gdzie siostra Smerilli wykłada. Papieska Komisja Państwa Watykańskiego jest dykasterią będącą ciałem legislacyjnym Państwa Watykańskiego, pełni w imieniu papieża władzę ustawodawczą. Na jej czele stoi przewodniczący.

Siostra prof. Alessandra Smerilli urodziła się w Vasto w 1974 roku, zdobyła dokorat z ekonomii i handlu na Uniwersytecie “Roma Tre”. Potem zrobiła specjalizację z ekonomii politycznej na Uniwersytecie “La Sapienza” w Rzymie i w “School of Economics” przy “East Anglia University” w Norwich.

Poza wykładami na Wydziale “Auxilium” uczy także na innych uczelniach, jest członkiem Komitetu naukowego i organizacyjnego Społecznego Tygodnia Katolików, organizowanego przez Konferencję Episkopatu Włoch, należy także do grona ekspertów Krajowej komisji ds. trzeciego sektora, która powstała przy Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

W październiku ubiegłego roku uczestniczyła, w charakterze audytorki, w Synodzie Biskupów nt. “Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. W tym samym Synodzie, w czasie którego ludzi młodzi domagali się m.in. większej roli kobiet na poziomie funkcji sprawowanych wewnątrz Kościoła.

Obecnie przed siostrą Smerilli stoi nowe zadanie, które wyznaczył jej papież; nowa odpowiedzialna funkcja, którą będzie wykonywać, korzystając ze zdobytego doświadczenia w zakresie ekonomii.

Za: www.infoans