Nowy nuncjusz abp Pennacchio już w Polsce

Do Warszawy przybył nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Na lotnisku Okęcie przedstawiciel Ojca Świętego powitany został przez przedstawicieli Kościoła w Polsce, na czele z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim. Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami nuncjusz zapewnił, że „z odwagą i miłością pragnie rozpocząć posługę Kościołowi i ludowi w Polsce”. Zaznaczył, że jego misją jest poznanie Kościoła w Polsce, stąd towarzyszyć mu będą trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć.

Mianowany 6 sierpnia br. Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, abp Salvatore Pennacchio zastąpił na tym stanowisku abp. Celestino Migliore, który został Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej. Na lotnisku w Warszawie abp. Pennacchio oczekiwała duża grupa dziennikarzy, reprezentujących najważniejsze media w kraju.

Tuż po przylocie nowy nuncjusz powitany został przez przedstawicieli Konferencji Episkopatu Polski, na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim. Obecni byli również: abp Marek Jędraszewski, zastępca przewodniczącego KEP, bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP oraz kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski i abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski.

„Dzień dobry. Szczęść Boże” – tymi słowami nowy nuncjusz apostolski w Polsce rozpoczął swoje spotkanie z dziennikarzami na lotnisku Okęcie. „Z wielkim przejęciem rozpoczynam tę nową misję” – podkreślił abp Pennacchio. Podziękował także mediom za ciepłe powitanie.

Nie zabrakło podziękowań dla przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupów, którzy przybyli, by powitać papieskiego reprezentanta.

Abp Pennacchio przypomniał, że przybywa z Indii, gdzie ostatnio pracował, z ziemi niedawno kanonizowanej Matki Teresy z Kalkuty. „Dzisiaj przybywam do ziemi świętego papieża Jana Pawła II. Pamiętamy ten duchowy związek pomiędzy tymi dwoma świętymi” – podkreślił nuncjusz. „Ufam, że będą mi towarzyszyć w tej misji poprzez błogosławieństwo Boże, oraz że będzie mi towarzyszyć także wasza modlitwa, umiłowany ludu Boży Polski” – mówił nowy nuncjusz.

Poinformował, że przed kilkoma dniami spotkał się z papieżem Franciszkiem, w którego sercu wciąż żywe jest wspomnienie wizyty w Polsce z racji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i entuzjazm młodych oraz wiara ludzi w Polsce. „Dziękuję wam i chcę wam powiedzieć, że z odwagą i miłością pragnę rozpocząć tę posługę Kościołowi i temu ludowi” – podkreślił abp Pennacchio.

Jak zaznaczył w swojej posłudze w Polsce jest „nowicjuszem”, stąd jego misją jest poznanie Kościoła w Polsce, dlatego towarzyszyć mu będą trzy słowa: słuchać, kochać i patrzeć. Dodał, że misja nuncjusza polega na budowaniu mostów pomiędzy Rzymem i Kościołem lokalnym, wszystkimi biskupami, księżmi, klerem, wiernymi i młodymi. Ale także misją jest budowanie mostów pomiędzy państwem, rządem, władzami świeckimi, korpusem dyplomatycznym, ponieważ nuncjusz ma i tę funkcję – dziekana i ambasadora. „Pragnę nieść Polsce radość i miłość papieża Franciszka” – zapewnił nuncjusz.

Podkreślił również, że jest „pokornym narzędziem w ręku Boga”, aby służyć temu narodowi i Kościołowi. „Niosę radość papieża Franciszka i jego błogosławieństwo” – powiedział abp Pennacchio.

Przypomniał, że miał już okazję odwiedzić Polskę w 2009 roku, z okazji 10-lecia swojej konsekracji biskupiej, której abp. Pennacchio udzielił Jan Paweł II. Hierarcha miał wtedy możliwość nawiedzić miejsce związane z papieżem-Polakiem.

TEgo samego dnia abp Salvatore Pennacchio złożył wizytę w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie przekazał abp. Stanisławowi Gądeckiemu „list powierzający” ze Stolicy Apostolskiej.

Z kolei w najbliższy w czwartek, 3 listopada, nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce złoży listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Andrzeja Dudy i od tego momentu rozpocznie się oficjalnie jego posługa w Rzeczypospolitej Polskiej.

Abp Salvatore Pennacchio urodził się 7 września 1952 r. w Marano w okolicach Neapolu we Włoszech. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1976 r. w diecezji Aversa. Po uzyskaniu doktoratu z filozofii, został skierowany w 1979 r. do pracy dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej. Nowo mianowany nuncjusz ma bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracował na placówkach dyplomatycznych m.in. w Panamie, Etiopii, Australii, Turcji, Egipcie, Jugosławii i Irlandii.

28 listopada 1998 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Rwandzie i podniesiony do godności arcybiskupiej (abp tytularny Montemarano). Dnia 6 stycznia 1999 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W 2003 r. został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Tajlandii, Singapurze i Kambodży oraz Delegatem Apostolskim w Mjanmie, Laosie, Malezji i Brunei. Dnia 8 maja 2010 r. został Nuncjuszem Apostolskim w Indiach i Nepalu, a 6 sierpnia 2016 Ojciec Święty Franciszek mianował go swoim przedstawicielem w Polsce. Oprócz języka włoskiego, zna również francuski, angielski i hiszpański.

Za KAI