Poszerz przestrzeń swojego Namiotu

Poszerz przestrzeń swojego Namiotu
II Women Religious Theologians UISG Symposium
Nemi, 26.05 – 2.06.2024

S. Anna Miśkowiec FMM, z wykształcenia misjolog, w dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 r. wzięła udział w II edycji sympozjum dla sióstr zakonnych, które odbyło się w Nemi k. Rzymu. To międzynarodowe spotkanie skupiło 29 sióstr zakonnych, z tytułem doktora teologii, które przybyły ze wszystkich kontynentów, by podzielić się swoją pasją dla Chrystusa i Kościoła oraz przedstawić wybrane – według własnej dyscypliny teologicznej – zagadnienie w kontekście wyzwań życia konsekrowanego.

W dniach od 26 maja do 2 czerwca 2024 r. z inicjatywy UISG odbyło się w Nemi koło Rzymu II Sympozjum dla sióstr zakonnych, które skupiło 29 kobiet konsekrowanych z 19 narodowości i wielu zgromadzeń zakonnych. Kryterium uczestnictwa było posiadanie doktoratu z teologii i wiek poniżej 60. roku życia. Ta druga edycja spotkania dla Women – Religious – Theologians, rozpoczęła się już w listopadzie 2023 r. i poprzez łącznie 4 spotkania on line była przygotowaniem do sympozjum w Nemi, które przebiegało pod hasłem: Poszerz przestrzeń swojego Namiotu. Celem tego naukowego sympozjum było zebranie sióstr teologów z całego świata, aby wniosły swoją dyscyplinę teologiczną do wyzwań i rzeczywistości życia konsekrowanego. Z Polski w tym spotkaniu uczestniczyła s. Anna Miśkowiec, Franciszkanka Misjonarka Maryi.

 Z relacji s. Anny:

 „Słuchanie jest wartością głęboko ludzką, dynamizmem wzajemności, w którym ktoś jeden wnosi coś w drogę drugiego i jednocześnie otrzymuje coś dla własnej drogi.” (Kościół synodalny w misji, 16a).

Ze strony UISG rolę Koordynatorów Programu Formacyjnego pełniły: Sr Paula Jordão FMVD, Sr Maria Cimperman RSCJ i Sr Shalini Mulackal PBVM. Najpierw nastąpiła ceremonia otwarcia, a następnie głos zabrały zaproszone siostry. W imieniu UISG oficjalnie powitała nas Sr Patricia Murray, IBVM, Sekretarz UISG, która przedstawiając różnorodność sytuacji, w których żyją i pracują siostry zakonne na całym świecie, zachęcała do refleksji nad aktualnymi globalnymi wyzwaniami i do poszukiwań adekwatnych na nie odpowiedzi. „Żyjemy w czasach wyzwań – mówiła. – To zachęca nas do rozwijania przyjaznych relacji, ducha współpracy oraz wymiany informacji i komunikacji. Wtedy stajemy się prorokami. Potrzebujemy modlitwy za siebie nawzajem.”

W tematykę synodalności Kościoła wprowadziła nas Sr Nathalie Becquart, XMCJ, która w 2019 r. decyzją papieża Franciszka została powołana na konsultantkę Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, a od 2021 r. pełni rolę podsekretarza Synodu Biskupów i jako pierwsza kobieta posiada prawo głosu w Synodzie Biskupów. Sr Nathalie w swym wykładzie: „Synodalność i życie konsekrowane – Komunia, Uczestnictwo, Misja”, podzieliła się tym, jak stawać się Kościołem synodalnym w misji. Jest to uczenie się poprzez działanie i uczestnictwo, doświadczenie i rozumienie. Drogę pokonuje się, krocząc. Synod to czas uczenia się jak kroczyć razem i żyć jednością w różnorodności. Kościół synodalny, to Kościół otwarty na relacje, na słuchanie. „Synodalność jest sposobem bycia Kościołem dzisiaj według woli Boga, w dynamice rozeznawania i wspólnego słuchania głosu Ducha Świętego”, jak mówi papież Franciszek.

“Synodality is the way of being the Church today according to the will of god, in a dynamic of discerning and listening together to the voice of the Holy Spirit.” Pope Francis.

Kolejne dwa dni były przeznaczone na prezentacje naszych prac badawczych z wybranej dyscypliny teologicznej w powiązaniu z wyzwaniami życia konsekrowanego. To była bardzo pasjonująca część sympozjum. Był także czas na postawienie pytań i wymianę doświadczeń. Temat, który przedstawiłam dotyczył specjalizacji misjologii – Misja jako spotkanie i rozwijał temat odpowiedzialności za misję Chrystusa w wymiarach relacji z Bogiem, drugą osobą i samym sobą. Inspiracją był fragment dokumentu Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego „Rallegratevi”, który w nr 10. nam przypomina: „Jesteśmy powołani do tego, aby wychodzić poza siebie na drodze adoracji i służby. «Wyjść, aby szukać i znaleźć! Spotkanie i przyjęcie wszystkich, solidarność i braterstwo są tymi elementami, które czynią naszą cywilizację prawdziwie ludzką. Bądźcie sługami komunii i kultury spotkania!»”.

Bogactwem sympozjum była wielka różnorodność spotkań. Dzieliłyśmy się historią swojego powołania teologicznego; były spotkania międzykontynentalne; według kontynentów, jak również według uprawianej dyscypliny teologicznej – misjologia spotkała się razem z historią Kościoła… Wszystkie te spotkania zapraszały nas do współpracy, do poszerzenia własnej perspektywy teologicznej i wprowadzania jej w przestrzenie życia konsekrowanego i misji Kościoła.

Także na zoomie połączyłyśmy się z Sr Mary Barron OLA, Przewodniczącą UISG, która w tym roku decyzją papieża Franciszka została mianowana członkiem Sekcji ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych w ramach Dykasterii ds. Ewangelizacji. „Naszą największą nadzieją – dzieliła się z nami Sr Mary – jest to, że Duch Święty ubogaca Kościół swoimi charyzmatami. Wystarczy żyć w świetle Ducha Świętego, słuchać tego, co On chce nam powiedzieć i być wiernym Jego natchnieniom.” Przedstawiła różne konteksty życia konsekrowanego obecne w świecie oraz aktualne inicjatywy podejmowane przez siostry zakonne, którym patronuje UISG. Podkreśliła, że ważnym wymiarem synodalności jest poprawa jakości bycia razem oraz odnowienie znaczenia wspólnego kroczenia dla owocnej misji. Mamy być otwarte na to, co nadchodzi i kreatywne w wierności własnemu charyzmatowi.

Codzienna Eucharystia, koncentrując nas na sakramencie Słowa i Chleba, rodziła w nas uczucie dziękczynienia i wdzięczności za dar każdego dnia. Konwersacje w Duchu Świętym pokazały jak wielkie znaczenie ma słuchanie kontemplacyjne, które angażuje i przemienia, a doświadczenie ciszy pomaga usłyszeć głębię słów, by potem wspólnie zobaczyć i odkryć wolę Bożą dla nas.

Wspólny wyjazd do Castel Gandolfo i wieczorki kulturowe były także wspaniałą formą wzajemnego poznawania się i spędzania czasu.

„Różne rodziny zakonne ukazują piękno podążania za Panem, na szczytach modlitwy i na drogach świata, w formach życia wspólnotowego, w samotności pustyni i na granicy wyzwań kulturowych. Życie konsekrowane niejednokrotnie jako pierwsze dostrzegało zmiany w dziejach i uchwyciło wezwania Ducha. Także dzisiaj Kościół potrzebuje jego proroctwa.” (Kościół synodalny w misji, 10b)

Logo II Sympozjum dla Women – Religious – Theologians zawiera w swej symbolice namiot. Dlatego w ostatnim dniu skupiłyśmy się na twórczej pracy, by przez obraz i słowo nadać osobiste znaczenie swemu „namiotowi spotkania”. Dzielenie, które potem nastąpiło, okazało się bardzo głębokie i wzruszające, pełne zaufania, radości i nadziei oraz odwagi, aby iść dalej i kontynuować swą misję. Namiot spotkania stał się symbolem przyszłości, otwartości i współpracy na rzecz życia konsekrowanego i jego misji w Kościele.

Podczas Eucharystii, o pięknej wielokulturowej oprawie liturgicznej, otrzymałyśmy z rąk Sr Patricia Murray, Sekretarza UISG, pamiątkowe dyplomy, które będą przypominały nam o tym ciekawym, pracowitym i pełnym wrażeń doświadczeniu.

Przebycie tej wspólnej drogi z siostrami teologami z całego świata i możliwość wspólnej refleksji było ważnym i ubogacającym doświadczeniem. Zobaczyłam w jaki sposób w innych zakątkach świata siostry są zaangażowane w misję Kościoła poprzez nauczanie teologii, wnosząc swój istotny wkład w jej rozwój. Jak pisze papież Franciszek w Liście Apostolskim „Ad theologiam promovendam” (Promowanie teologii), teologia będąc prawdziwą wiedzą krytyczną, może wnieść swój wkład we współczesne debaty naukowe jako wiedza mądrości, a nie tylko abstrakcyjna i ideologiczna, ale duchowa, wypracowywana na kolanach, przepojona adoracją i modlitwą.

s. Anna Miśkowiec FMM