„Dzień Życia Konsekrowanego stwarza szczególną okazję, aby zauważyć obecność sióstr, ojców i braci z różnorodnych klasztorów oraz domów życia zakonnego. Pragniemy podziękować za wielki dar ich nieustannej, cierpliwej modlitwy oraz uobecnianej Ewangelii” – pisze abp Wojciech Polak w zaproszeniu na Dzień Życia Konsekrowanego, który jest obchodzony 2 lutego.
„W Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego, przypada kolejny Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W bieżącym roku przeżywać go będziemy w szczególny sposób, uświadamiając sobie obecność i działanie pośród nas Ducha Świętego, dawcy wszelkich charyzmatów osobistych oraz wspólnotowych” – przypomina Prymas Polski zachęcając jednocześnie do dostrzeżenia i podziękowania osobom konsekrowanym za ich obecność, modlitwę i posługę.
„Pragniemy wdzięcznym sercem podziękować za ich ofiarną służbę w naszych wspólnotach parafialnych, wobec dzieci i młodzieży, chorych i osób w podeszłym wieku, ubogich i bezdomnych. Podziękować za ich wielki dar nieustannej, cierpliwej modlitwy oraz w różnorodny sposób uobecnianej Ewangelii. Otaczamy siostry i braci życia konsekrowanego w tym dniu naszą serdeczną modlitwą” – pisze metropolita gnieźnieński i zaprasza wszystkie wspólnoty parafialne do włączenie się w modlitwę w intencji osób życia konsekrowanego oraz o nowe powołania.
W archidiecezji gnieźnieńskiej funkcjonuje 25 domów zakonnych żeńskich i 10 domów zakonnych męskich. Mieszka w nich 33 księży zakonnych, 7 braci zakonnych oraz 179 sióstr zakonnych.
W Inowrocławiu, Mielżynie i Miłosławiu posługują siostry dominikanki troszcząc się m.in. o niepełnosprawną młodzież. W Gnieźnie i Łopiennie obecne są siostry elżbietanki, które spotkać można w Kurii, w Domu Księży Seniorów, w parafiach oraz w Domu Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży.
W Golinie jako katechetki służbą Siostry Opatrzności Bożej. Odwiedzany chętnie przez rekolektantów gnieźnieński Dom pod Lasem prowadzą siostry pallotynki. W Pobiedziskach od lat posługują siostry Sacre Coeur, a w Chodzieży siostry serafitki. W Słupcy od ponad 80 lat służą siostry sercanki, a we Wrześni od ponad półwiecza urszulanki.
W Gnieźnie, Kłecku, Witkowie, Inowrocławiu, Mogilnie i Żninie modlą się i pracują m.in. z dziećmi siostry służebniczki Maryi – jedno z najliczniejszych zgromadzeń w archidiecezji gnieźnieńskiej. W Gnieźnie od stosunkowo niedawna obecne są siostry franciszkanki i siostry obliczanki.
Od 1995 roku w Gnieźnie istnieje także klasztor klauzurowy sióstr karmelitanek bosych. Święty Jan Paweł II mówił o tych zamkniętych dla oka ludzkiego zakonach, że są piorunochronem dla świata. Jak zapowiada w zaproszeniu abp Polak, siostry karmelitanki otrzymają ofiary ze składki podczas liturgii 2 lutego. Ich klasztor był jednym z najbardziej zniszczonych podczas sierpniowych nawałnic.
W Gnieźnie, niemal nieprzerwanie od połowy XIII wieku, służą franciszkanie. Obecni są także w Inowrocławiu. Rodzinę franciszkańską jest też w Pakości, gdzie posługują bernardyni oraz w Mogilnie, dokąd w 2014 roku przybyli kapucyni. W Wągrowcu służą paulini, w Lądzie n. Wartą księża salezjanie, a w Gnieźnie księża michalici, którzy w czerwcu cieszyć się będą wspólnie z parafianami z konsekracji nowego kościoła. W Gnieźnie w bazylice prymasowskiej służą też Bracia Serca Jezusowego.
W Dzień Życia Konsekrowanego, jak co roku, osoby konsekrowane spotkają się na modlitwie w katedrze gnieźnieńskiej. Mszy św. o godzinie 10.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Eucharystia będzie transmitowana na kanale YouTube archidiecezji gnieźnieńskiej oraz stronach
Za www.deon.pl