Wydawnictwo Fronda zaprasza na premierę książki bł. o. Honorata Koźmińskiego pt. „Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą” połączoną z otwarciem wystawy o błogosławionym kapucynie, pedagogu i założycielu wielu zgromadzeń zakonnych. Spotkanie odbędzie się 2 października w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Książka bł. o. Honorata Koźmińskiego pt. „Przesłanie z Gietrzwałdu. Chwała Jezusowi poprzez Maryję Niepokalanie Poczętą” czekała na wydanie ponad 100 lat. Jest to nigdy wcześniej niepublikowany tekst błogosławionego, duchowy komentarz do jednego z siedmiu najważniejszych, uznanych przez Kościół objawień maryjnych. Ojciec Honorat – mimo permanentnej inwigilacji i internowania w klasztorze – zamierzał szeroko rozpowszechnić wśród rodaków gietrzwałdzkie orędzie Matki Bożej. Błogosławiony uznał objawienia za szczególny znak Boży dla całego narodu polskiego i wyznaczenie misji dziejowej dla Polaków.
Czytaj także: 140 lat temu Matka Boża objawiła się w Gietrzwałdzie
W odpowiedzi na zakaz przyjmowania kandydatów do zakonów, sam zamknięty i inwigilowany w klasztorze w Zakroczymiu, założył ponad 20 ukrytych zgromadzeń zakonnych, bezhabitowych, których zadaniem było apostolstwo w różnych środowiskach społecznych w celu przeciwstawieniu się demoralizacji, rusyfikacji i walce z Kościołem katolickim. Więzień Cytadeli jako student, w czasie powstania styczniowego, razem z innymi kapucynami, posługiwał tam, przygotowując na śmierć skazańców i towarzysząc im w ostatniej drodze. Był wiernym orędownikiem i sługą Najświętszej Maryi Panny.
Prezentacji towarzyszyć też będzie dyskusja o bł. Honoracie Koźmińskim, w której wezmą udział: prof. Wiesław Wysocki – historyk, kierownik Katedry Historii XIX i XX wieku UKSW; o. Gabriel Bartoszewski OFM Cap – autor artykułu nt. rękopisu o. Honorata o objawieniach w Gietrzwałdzie, zamieszczonego w „Studiach Warmińskich” z 1977 r. oraz br. Grzegorz Filipiuk OFM Cap – koordynator obchodów roku błogosławionego o. Koźmińskiego.
Za KAI