Rozpoczęła się Narodowa Pielgrzymka Polaków do Rzymu

Przybyli z Pielgrzymką Narodową polscy biskupi pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego odprawili 20 października w bazylice św. Piotra Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II.

Wspólnie z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski przy grobie papieża Polaka modlili się m.in. bp Adam Bałabuch i bp Łukasz Buzun.

Po porannej Eucharystii abp Gądecki podkreślił, że dla zdążających do Rzymu wiernych z Polski będą to bardzo ważne dni. Do Rzymu przybywa coraz więcej pielgrzymów. – Wszystkich oczekujemy serdecznie, witamy i cieszymy się z obecności każdego – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w Rzymie jest od środy.

– Chciałbym pozdrowić wszystkich pielgrzymów, przybywających do Rzymu. To bardzo ważne dni, ponieważ chcemy podziękować Ojcu Świętemu za Rok Miłosierdzia, a także za 1050-lecie Chrztu Polski i Światowe Dni Młodzieży. Poza tym z pewnością jest wiele innych tytułów do podziękowania bardziej osobistych, ale te społeczne kumulują się w trzech podstawowych. Jedni pielgrzymi dotarli już do Rzymu, inni są w drodze, wszystkich podejmujemy serdecznie w Rzymie i cieszymy się z obecności każdego – powiedział abp Gądecki.

Jak zaznaczył, papież Franciszek „wprowadził nas już w ducha pielgrzymki, wspominając na audiencji środowej postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wskazując jego zasługi dla Kościoła w Polsce i polskiego społeczeństwa”. – Cieszymy się bardzo, że kilka tysięcy ludzi ruszyło na Rzym; że choć przez chwilę będzie mogło uczestniczyć w nawiedzeniu bazylik, które są zazwyczaj na szlaku pielgrzymek, zaś w sobotę wezmą udział w audiencji papieskiej, a w niedzielę we Mszy św., której będzie przewodniczył kard. Grocholewski. Potem w grupach diecezjalnych będą celebrowane Msze św. i modlić się razem za naszą Ojczyznę, powodzenie każdego z osobna i żeby duch chrześcijański w Polsce nie zaginął – zapowiedział abp Gądecki.

Wśród przybyłych biskupów jest także m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik. – Przede wszystkim będziemy dziękować za wspaniałe dary Bożego Miłosierdzia w tym roku – powiedział o pielgrzymce, pozdrawiając pielgrzymów.

Serdecznie pozdrowił także wszystkim wiernych z archidiecezji lubelskiej. – Będziemy się modlić we wszystkich czterech bazylikach, przy grobie Jana Pawła II. Przede wszystkim będziemy dziękować za wspaniałe dary Bożego Miłosierdzia w tym roku, niezwykłym, naznaczonym szczególna łaską dla narodu polskiego, który przypomina sobie swój chrzest 1050 lat temu, który dziękuje Bogu za Rok Miłosierdzia, za wielkich apostołów miłosierdzia, za św. Faustynę, św. Jana Pawła II, za papieża Franciszka, który tak pięknie nawiązał do dziedzictwa św. Jana Pawła II i także za Światowe Dni Młodzieży, które były czasem szczególnej łaski dla całej Polski, dla wszystkich diecezji, także dla naszej archidiecezji lubelskiej. Wspominamy te piękne przeżycia i dziękujemy za nie Bogu w imieniu całego narodu, gdyż jest to pielgrzymka narodowa. Pamiętamy o wszystkich w modlitwie – powiedział abp Budzik.

W najbliższą niedzielę pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej, biorący udział w Narodowej Pielgrzymce w Rzymie, odwiedzą rzymską bazylikę pw. św. Bartłomieja. Wezmą tam udział w eucharystii pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, prymasa Polski.

Eucharystia, z udziałem ok. 100-osobowej grupy pielgrzymów, która rozpocznie się o godz. 9.30, będzie diecezjalnym spotkaniem uczestników Narodowej Pielgrzymki do Rzymu.

Jak powiedział w rozmowie z KAI ks. Marcin Kulczyński, sekretarz prymasa Polski, będzie to zarazem kontynuacja modlitwy w intencji uchodźców, która, pod wspólnym hasłem „Umrzeć z nadziei”, odbyła się na początku października w polskich diecezjach.

Wyjaśnił też, że bazylika św. Bartłomieja została wybrana na to spotkanie ze względu na obecność relikwii polskich świętych i błogosławionych, m.in. św. Wojciecha, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Jerzego Popiełuszki.

Od 1993 r., z woli Jana Pawła II, świątynią opiekuje się Wspólnota św. Idziego, zajmująca się m.in. duchowym i materialnym wspieraniem uchodźców.

– Kiedy w 1999 r. w Rzymie powstała Komisja ds. Nowych Męczenników, której zadaniem było zbieranie świadectw o współczesnych chrześcijanach, którzy oddają życie za Chrystusa, w jej pracach uczestniczył Andrea Ricardi, założyciel Wspólnoty św. Idziego. Z czasem, także z woli Jana Pawła II, to właśnie ta bazylika stała się miejscem pamięci o tych męczennikach. – wyjaśniła w rozmowie z KAI Magdalena Wolnik ze Wspólnoty św. Idziego w Warszawie.

W ostatnim czasie do bazyliki trafił m.in. brewiarz francuskiego kapłana Jacquesa Hamela, zamordowanego 26 lipca br., przekazany przez abp. Dominique’a Lebrun, metropolitę Rouen.

Od 20 do 23 października 2016 r. trwa Narodowa Pielgrzymka do Rzymu. Bierze w niej udział około 50 biskupów, 260 kapłanów i 7 tysięcy wiernych. Pielgrzymka jest dziękczynieniem za wizytę papieża Franciszka, Światowe Dni Młodzieży, Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia oraz 1050 lat obecności wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich.

Udział w pielgrzymce potwierdzili dotychczas marszałkowie Sejmu i Senatu. Andrzeja Dudę będzie w Rzymie reprezentować szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska.

„Chcemy dziękować za włączenie naszych ziem w krąg kulturowy świata zachodniego, hebrajsko-grecko-łacińskiego, z całym bogactwem jego ducha i wiedzy” – wskazał ks. Mrówczyński, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski.

Mówiąc o dziękczynieniu za Światowe Dni Młodzieży organizator pielgrzymki wyraził opinię, że było to wielkie świadectwo wiary młodych ludzi, którzy są nadzieja Kościoła. To dowodzi, podkreśla kapłan, że chrześcijaństwo jest czymś bardzo żywym oraz że Duch Święty cały czas podtrzymuje Kościół.

W programie wydarzenia zaplanowane jest spotkanie z Ojcem Świętym. Może wziąć w nim udział nawet siedem tysięcy pielgrzymów z całej Polski.

Kapłan zwraca uwagę, że ważnym punktem programu będą popołudniowe Msze święte odprawiane przez polskich biskupów w czterech rzymskich Bazylikach Większych. – Nawiedzenie tych bazylik wiąże się ze specjalnym jubileuszowym odpustem – przypomina ks. Mrówczyński.

Wskazał też, że każde pielgrzymowanie powinno odbywać się w duchu św. Hieronima, który traktował pielgrzymowanie jak jedną z form ascezy. W tym duchu wybudował w Betlejem hospicjum. „Pielgrzymka nie jest wycieczką krajoznawcza lecz przeżyciem duchowym” – podkreślił kapłan.

W czwartek o godz. 17.00 liturgię w Bazylice Matki Bożej Większej odprawi metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. Następnego dnia również o godz. 17.00 Mszę w Bazylice św. Jana na Lateranie będzie celebrować prymas Polski abp Wojciech Polak.

Centralnym punktem podróży będzie Msza święta odprawiona w dniu liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, której 22 października o godz. 15.45 w Bazylice św. Pawła za Murami przewodniczyć będzie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Tego dnia o godz. 10.00 pielgrzymi z Polski wezmą udział w Watykanie w specjalnej audiencji z Ojcem Świętym. Kolejną okazją do spotkania z papieżem będzie niedzielna modlitwa Anioł Pański, podczas której Franciszek najprawdopodobniej skieruje do Polaków słowa pozdrowienia.

Pielgrzymowanie do grobu św. Piotra Apostoła zakończy w niedzielę Msza św. w Bazylice św. Piotra, którą o godz. 16.00 odprawi były prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej kard. Zenon Grocholewski.

Za KAI