Spotkanie wikariuszy biskupich i referentów zakonnych od roku 1997 odbywały się z inicjatywy i pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Samsela, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego (IŻK i SŻA). W spotkaniach brali udział także członkowie tejże komisji. Spotkania odbywały się w Warszawie, w gmachu Konferencji Episkopatu.
Spotkania 1997-2001
- 25 września 1977
- 24 września 1988
- 23 września 1999
- wrzesień 2000
Podczas zebrań często pojawiał się postulat, by w zebraniach wikariuszy brały udział również referentki zakonne. Odpowiadając na te sugestie – postanowiono, by piąte zebranie odbyło się wspólnie z siostrami referentkami działającymi z ramienia Konferencji Zakonów i Zgromadzeń Żeńskich w poszczególnych diecezjach.
25 września 2007
Pierwsze spotkanie odbyło się 25.09.1997 roku. Wzięło w nim udział 30 przedstawicieli z rożnych diecezji. Tematem wiodącym była: Rola i znaczenie wikariusza biskupiego dla IŻK i SŻA w diecezji. Referat wygłosił o. Gabriel Bartoszewski OFMCap.
- Ks. abp Stanislaw Nowak – przewodniczący Komisji Mieszanej – Biskupi-Zakonnicy omówił powstanie i działalność komisji.
- Przewodniczący Komisji Episkopatu ds. IŻK i SŻA omówił historię i działalność komisji, która funkcjonuje w ramach Konferencji Episkopatu od 30 lat.
- Ks. bp Błażej Kruszyłowicz, troszczący się z ramienia komisji o siostry klauzurowe, przedstawił sytuację życia kontemplacyjnego.
- Przewodniczący Konferencji Zakonów Męskich i Żeńskich oraz Instytutów Świeckich mówili o strukturach konferencji a także o rożnych formach apostolatu prowadzonego przez zakony i instytuty.
- Omawiano też rolę referentek zakonnych w diecezjach oraz zwrócono uwagę na wykorzystanie Dnia Życia Konsekrowanego dla promocji życia zakonnego.
24 września 1988
W drugim zebraniu – 24.09.1998 r. brało udział 25 osób.
- Ks. bp Adam Śmigielski wygłosił referat na temat: Biskup diecezjalny a apostolat życia konsekrowanegow Kościele.
- Referat s. Krystyny Dębowskiej – franciszkanki od cierpiących ukazał Miejsce i zadania życia konsekrowanego w Kościele i w świecie w świetle dokumentów Stolicy Apostolskiej.
- O. Gabriel Bartoszewski omówił Wizytację biskupia w instytutach życia konsekrowanego na terenie diecezji.
- Rzecznik Konferencji Episkopatu o. Adam Schulz SJ przedstawił aktualne informacje o życiu Kościoła.
- Dyrektor Centrum Formacji Misyjnej ks. A. Halemba mówił o działalności Centrum a także o potrzebach misyjnych Kościoła i udziale Polski w działalności misyjnej.
- Omawiano też sytuacje sióstr klauzurowych. Przewodniczący konferencji przedstawili aktualne prace i projekty podejmowane przez zakony.
23 września 1999
Trzecie zebranie odbyło się 23.09.1999 r. Wzięło w nim udział 33 przedstawicieli rożnych diecezji.
- Jednym z tematów była Instrukcja „Sponsa Verbi” dotycząca życia klauzurowego, wydana przez Kongregację IŻK i SŻA 13.05.1999 r. Instrukcję omówił o. Gabriel Bartoszewski OFMCap.
- Konsekracja dziewic w odnowie liturgicznej Soboru Watykańskiego II była tematem referatu, który wygłosił ks. Krzysztof Konecki.
- Przewodniczący Konferencji przedstawili sposoby włączania się zakonów i instytutów w obchody Roku Jubileuszowego. Podkreślono konieczność dobrego wykorzystania Dnia Życia Konsekrowanego dla promocji życia zakonnego. Postanowiono przygotować projekt listu Episkopatu o życiu konsekrowanym oraz wykorzystać mszę radiową i telewizyjną dla promocji życia konsekrowanego.
wrzesień 2000
Czwarte zebranie odbyło się we wrześniu 2000 r. Wzięło w nim udział 36 wikariuszy biskupich i referentów ds.zakonnych.
- Omawiano obchody jubileuszowego Dnia Życia Konsekrowanego oraz sympozjum czterech Konferencji zakonnych, które odbyło się w maju na Jasnej Górze. Wziął w nim udział Prefekt Kongregacji ds. IŻK i SŻA, Nuncjusz Apostolski, Ksiądz Prymas i inni przedstawiciele hierarchii a także przewodniczący Europejskiej Konferencji Wyższych Przełożonych (UCESM) i przewodnicząca Unii Przełożonych Generalnych z Rzymu (UISG).
- Referat ks. Romana Foryckiego SAC zatytułowany: Życie konsekrowane w Polsce w ostatnich dziesięcioleciach – blaski i cienie był jakby echem tematyki sympozjum.
- Ks. redaktor Kazimierz Wójtowicz CR przedłożył plan przygotowywanego podręcznika teologii życia konsekrowanego, który ma stanowić pomoc dla wykładowców seminaryjnych. Komisja bowiem od wielu już lat zabiega, by wykłady z tego zakresu znalazły się jako obligatoryjne w ratio studiorum
- Informacje bieżące z życia Kościoła i poszczególnych konferencji wyższych przełożonych przedłożyli rzecznik Konferencji Episkopatu i przewodniczący konferencji zakonnych.
Oprócz wymienionej tematyki podejmowano dyskusje na temat bieżących spraw zakonnych oraz współpracy duchowieństwa diecezjalnego z zakonami.