W Licheniu zakończyło się 150 Zebranie Plenarne Konferencji Zgromadzeń Żeńskich

W dniach 6-8 maja 2025 roku odbyło się w Licheniu 150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. W obradach wzięło udział 167 sióstr przełożonych prowincjalnych i generalnych z ponad stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce. Zdjęcia

Spotkanie miało charakter przede wszystkim formacyjny i dotyczyło odnowionego spojrzenia na rzeczywistość życia konsekrowanego. Wiodący temat spotkania brzmiał „Popołudnie” jako metafora życia konsekrowanego. Główną prelegentką była s. prof. Beata Zarzycka ZSAPU, profesor uczelni Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W ciągu trzech dni s. Beata mówiła o pięknie życia konsekrowanego mającego swoje źródło w Ewangelii. Nie da się zaprzeczyć, że w obecnym czasie poszczególne zgromadzenia zakonne, jak i tworzące je siostry odczuwają pewne zmęczenie spowodowane zmniejszającą się ilością członkiń i wzrastającą średnią wieku. Jednak Bóg nigdy nie przestaje ożywiać i odmładzać nas swoją łaską. Jak przekonuje s. Beata, Bóg wchodzi w to zmęczenie i mówi „pójdź za Mną”. Skończył się czas przedpołudniowej ekspansji, charakterystycznej dla wieku młodzieńczego, przyszedł w zamian tego czas na głębię. Jesteśmy wszystkie wezwane do tego, by nasze życie konsekrowane było właśnie głębokie głębią Ewangelii tak, by Dobra Nowina mogła być w świecie urzeczywistniana w sposób często ukryty, niespektakularny, ale przez to bardzo skuteczny i trwały. I dlatego, nawet jeśli nasze wspólnoty niekoniecznie będą liczne, każda z sióstr jest powołana do przemiany na poziomie swojego serca. Tylko taka zmiana – w przeciwieństwie do zmian czysto jurydycznych – staje się nośnikiem prawdziwych przemian i odnowy. A zatem „godzina popołudniowa” to nie jakaś porażka, czy schyłek, którego należy się obawiać, ale szansa na odnowione głębsze spojrzenie na rzeczywistość oczami dojrzałej wiary. Czas, w którym centrum życia jest sam Jezus, do którego pragniemy się upodabniać. Takie życie konsekrowane nigdy się nie starzeje i jego rozwój możliwy jest w każdym wieku.

Temat ten znalazł swą kontynuację w pracy warsztatowej w grupach, podczas której siostry wspólnie poszukiwały dróg wiodących do pełniejszego upodobnienia do Chrystusa czystego, ubogiego i posłusznego.

Podczas Zebrania uczestniczki włączały się w modlitwę Kościoła o dary Ducha Świętego dla kardynałów biorących udział w konklawe w Rzymie, by wybrać kolejnego następcę św. Piotra. Polecały też Bogu zmarłego papieża Franciszka. W odpowiedzi na apel Przewodniczącego Episkopatu Polski rozpoczęły również nowennę w intencji jedności i pokoju w naszej Ojczyźnie za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli.

W obradach nie zabrakło omówienia aktualnych spraw z życia Kościoła, m.in. kwestii nauczania religii w szkołach i zmian z tym związanych.

Siostry przełożone uczestniczyły codziennie we wspólnej adoracji, Liturgii Godzin i Eucharystii. Eucharystię podczas Zebrania w kolejnych dniach sprawowali Nuncjusz Apostolski abp Antonio Guido Filipazzi, przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda SAC i przewodniczący Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński CMF.

Całość trzydniowego spotkania poprowadziła Przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych M. Ewa Kaczmarek MChR przy współpracy z siostrami z Konsulty i z sekretariatu Konferencji.

s. Urszula Fabisiak MChR, rzecznik prasowy Konferencji WPŻZZ
Licheń, 8 maja 2025 roku