Podczas zbliżającej się wizyty w Tajlandii w dniach 20-23 listopada, papież Franciszek spotka się ze swoją kuzynką. 77-letnia argentyńska zakonnica Ana Rosa Sivori ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, pracuje jako misjonarka w Tajlandii od 1966 roku, obecnie jest wicedyrektorką szkoły katolickiej w północno-wschodnim regionie kraju.
Ana Rosa i Jorge Mario Bergoglio są kuzynami drugiego stopnia. „Ale u nas, w Argentynie, stopień pokrewieństwa nie odgrywa zbyt wielkiej roli. Rodzina jest rodziną”, powiedziała s. Ana Rosa w rozmowie z korespondentem niemieckie agencji katolickiej KNA w klasztorze w Thanon Saladaeng w Bangkoku.
Ze swoim kuzynem utrzymywała kontakty przez cale życie. „W Buenos Aires często widywaliśmy się podczas uroczystości rodzinnych”, wspominała salezjanka. Kontakt nie zerwał się również wtedy, gdy Bergoglio, jako pierwszy nie-Europejczyk od czasów pochodzącego z Syrii Grzegorza III, a więc od VIII wieku, został wybrany papieżem. „Piszemy do siebie listy, on nie lubi e-maili”, powiedziała zakonnica.
Bardzo chętnie Jorge Bergoglio jeździłby po świecie jako misjonarz. Interesowała go zwłaszcza Japonia, która teraz będzie drugim etapem rozpoczynającej się w Tajlandii najbliższej podróży Franciszka w dniach 19-26 listopada. “Niestety, na pracę jako misjonarz jego zdrowie było za słabe”, zauważyła s. Ana Rosa, która – jak wyznała – też od początku chciała pracować gdzieś za granicą. „W Argentynie jest dość zakonnic, a ja chciałam pójść tam, gdzie będziemy potrzebne, aby głosić Jezusa” – wyznała.
Tym „gdzieś” okazała się Tajlandia, gdzie przyjechała po ukończeniu studiów pedagogicznych w Buenos Aires i gdzie żyje i pracuje od ponad 40 lat przeżywając zmienną historię tego kraju. W rozmowie z KNA wspomniała też, że swoją pracę jako misjonarka rozpoczęła w Udon Thani odległym o kilkaset kilometrów od ogarniętego wojną Wietnamu. Udon Thani był bazą lotnictwa USA. Każdego dnia słychać było bombowce B-52 wylatujące do Wietnamu.
Po wielu placówkach, m.in. w regionie zamieszkanym głównie przez muzułmanów, siostra Ana Rosa powróciła do Udon Thani nieopodal granicy z Laosem. Była tam nauczycielką, obecnie jest wicedyrektorką szkoły katolickiej. Uczy angielskiego i religii, mimo iż na uniwersytecie salezjańskim w indyjskim Madras ukończyła studia chemiczne. W tym kontekście zwróciła uwagę, że także jej kuzyn Franciszek ma dyplom technika chemika.
Do St. Mary’s School, szkoły, w której pracuje siostra Ana Rosa, uczęszcza 2.150 uczniów buddyjskich i 150 katolickich. Spośród 130 nauczycieli tylko 30 jest katolikami. „Rodzice posyłają tu dzieci, gdyż katolicki system oświaty cieszy się bardzo dobrą opinią, również dlatego, że przekazuje nie tylko wiedzę, ale i wartości”, podkreśliła salezjanka. Dodała, że atrakcyjny dla wielu rodziców jest także szeroki program stypendialny dla dzieci z ubogich rodzin.
Obecnie siostra Ava Rosa Sivori przebywa przez dłuższy czas w Bangkoku. „W tutejszym klasztorze musiałam zastąpić inną siostrę”, powiedziała nie nawiązując do zbliżającej się wizyty papieża. Prawdopodobnie jednak ta płynnie znająca język tajski zakonnica będzie prywatną tłumaczką swego kuzyna papieża Franciszka.
Siostra Ana Rosa cieszy się na osobiste spotkanie po latach. Przyznała, że mimo wypełnionego programu wizyty papieskiej, znajdzie się czas na krótkie prywatne spotkanie z Franciszkiem, podczas którego będą mogli chwilę powspominać i wymienić najnowsze informacje o rodzinie w Buenos Aires. Od czasu wyboru na papieża nigdy jeszcze nie odwiedził swojej rodzinnej Argentyny. Siostra Ana Rosa natomiast odwiedza Buenos Aires co trzy-cztery lata.
Franciszek jest drugim papieżem, który odwiedzi Tajlandię. Przed nim uczynił to 10 maja 1984 Jan Paweł II. Królestwo jest trzecim krajem azjatyckim zamieszkanym w większości przez buddystów, które odwiedza Franciszek. Poprzednie to Sri Lanka w 2015 i Mjanma w 2017. Wśród 69 milionów ludności Tajlandii katolicy stanowią niewielką mniejszość. Licząca 380 tys. wiernych wspólnota katolicka żyje w 12 diecezjach na terenie 436 parafii. Opiekę duszpasterską nad nimi sprawuje 662 księży.
Zbliżająca się wizyta papieża łączy się z dwoma wielkimi jubileuszami. Pierwszy z nich, to 350. rocznica utworzenia przez papieża Klemensa IX „Mission Siam” w 1669 roku, która miała na celu uporządkowanie struktur pracy misyjnej w kraju i ostateczne zakorzenienie wiary katolickiej w Tajlandii. Drugi jubileusz, to 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Królestwem Tajlandii a Stolicą Apostolską w 1969 roku.
Za: KAI