11 XI – Pierwsza Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej

W piątek, 11 listopada br., w Narodowe Święto Niepodległości, zostanie oddana  do użytku wiernych Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie. O godz. 9.00 po raz pierwszy w tej świątyni zostanie odprawiona Msza św. z udziałem najwyższych władz państwowych. Będzie jej przewodniczył metropolita gnieźnieński, prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

– To wielka i znacząca chwila w dziejach naszej Ojczyzny – podkreśla metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, zapraszając na uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej.

W 1791 roku z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i na mocy uchwały Sejmu Czteroletniego Polacy zobowiązali się do wzniesienia wotum dziękczynnego za uchwalenie jednej z pierwszych na świecie Konstytucji. Prace nad budową wotum, jakim miała być Świątynia Opatrzności Bożej, zostały uniemożliwione w 1972 roku przez rozbiory Polski, a potem przez II wojnę światową. Sprzeciw wobec budowy wyrażały również władze komunistyczne. Z inicjatywą powrotu do idei wystąpił już w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp. Prace rozpoczęto w 2003 roku.

11 listopada br. w Narodowe Święto Niepodległości Polski Świątynia Opatrzności Bożej zostanie oddana do użytku wiernych. Eucharystię z tej okazji będą koncelebrować wraz z metropolitą warszawskim kard. Kazimierzem Nyczem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prymas Polski abp Wojciech Polak. We Mszy św. wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele. Msza św. o godz. 9.00 będzie transmitowana przez TVP.

O godz. 12.00 zostanie odprawiona druga Msza św. z Aktem Dziękczynienia i Zawierzenia Bożej Opatrzności. Wszyscy wierni są zaproszeni do udziału we Mszy Świętej o godz. 12.00 i do wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny. W tym czasie przewidziane jest również zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

O godz. 17.00 w Świątyni odbędzie się przedpremierowe wykonanie koncertu „Przymierze” Michała Lorenca. Został on przygotowany w roku 1050-lecia Chrztu Polski specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej i chórem Capella Corale Varsaviana będzie dyrygować Lee Reynolds.

Uroczystości związane z otwarciem Świątyni będą trwały do 13 listopada. Każdego dnia o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostaną odprawione uroczyste Msze św. z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia.

W piątek, 11 listopada br., w Narodowe Święto Niepodległości, będzie można spożywać pokarmy mięsne. Decyzję o udzieleniu dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych podjęła Konferencja Episkopatu Polski  podczas 370. Zebrania Plenarnego, które miało miejsce 6 i 7 października 2015 r. w Warszawie.

***


Informacji dotyczących akredytacji i obsługi prasowej podczas uroczystości otwarcia Świątyni udziela Biuro Prasowe Centrum Opatrzności Bożej: www.centrumopatrznosci.pl/dla-mediow/

Zobacz też:


Program uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej

 

Historia powstania Świątyni Opatrzności Bożej (KAI)

 

Dyspensa od pokarmów mięsnych

 

www.archidiecezja.warszawa.pl/BP KEP

 

Za KEP