Siostry zakonne przekazały eksponat do Muzeum Politechniki Opolskiej

Muzeum Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o „nowy” aparat rentgenowski. Eksponat jest darem Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w Leśnicy. Historia aparatu sięga lat sześćdziesiątych, kiedy to został przywieziony jako dar sióstr zakonnych z Niemiec.

–Mam nadzieję nasz aparat pomoże studentom w nauce i stanie się pięknym eksponatem w Muzeum Politechniki Opolskiej – powiedziała S.M. Maksymiliana Dziubek, przełożona zakonu – Rentgen służył mi od lat sześćdziesiątych – opowiada z sentymentem s. Leoncja Kusz, sędziwa zakonna stomatolog. Jak wspominała przy okazji przekazania aparatu – w komunizmie zostanie stomatologiem (będąc siostrą) wymagało wielu zabiegów, prawie szpiegowskich. – Na uczelni nie można było pokazywać się w habicie i konieczne było przebieranie się w cywilne ubrania – mówi s. Leoncja i dodaje, że na szczęście to już przeszłość.

Aparat RTG z Leśnicy został wyprodukowany przez firmę Simens i będzie eksponowany w holu uczelnianego muzeum. Pierwsi odwiedzający będą mogli go zobaczyć już podczas Nocy Muzeów 18.05.2019r od godziny 18.00 do 24.00

Za: KAI