2 sierpnia 2020 roku, Katedra św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika
Zbliża się 100. rocznica istnienia Zgromadzenia Sióstr Loretanek – w ten piękny jubileusz zapraszamy do wspólnego z Siostrami dziękczynienia za wielkie dzieło Opatrzności Bożej, jakie dokonało się przez zaangażowanie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego.
O swojej historii Siostry piszą:
Sto lat temu, w roku 1920 na warszawskiej Pradze, bł. ks. Ignacy Kłopotowski, kapłan ówczesnej archidiecezji warszawskiej, powołał do życia nowe zgromadzenie zakonne – Siostry Loretanki. Zgodnie z jego zamysłem, siostry miały podejmować najpilniejsze potrzeby Kościoła, a zewnętrznym znakiem gotowości i otwartości na te potrzeby miał być biały, równoramienny krzyżyk z żółtą obwódką umieszczony na welonie sióstr. W czasie, gdy powstawało Zgromadzenie, najpilniejszym zadaniem, które dostrzegał ks. Kłopotowski, i do którego przeznaczał zakładane przez siebie Zgromadzenie, było głoszenie Ewangelii przez prasę i dobrą książkę. Obok tej misji, uwrażliwiał także swoje siostry na los ludzi biednych i starszych oraz osierocone dzieci. Sam będąc dziekanem i proboszczem parafii Matki Bożej Loretańskiej przy Kościele św. Floriana na Pradze, dostrzegał potrzeby apostolskie parafii, stąd posyłał siostry do pracy wśród dzieci oraz osób i rodzin potrzebujących pomocy. Duchowość swoją Siostry oparły o Regułę św. Benedykta i kształtują na wzór Służebnicy Słowa – Maryi Loretańskiej. Najważniejszą częścią duchowego życia loretańskiego jest Eucharystia i kult Matki Bożej. To od Jezusa i Maryi uczą się, jak realizować cel Zgromadzenia: uwielbienia Boga przez dążenie do doskonałej miłości i poświęcenia się dla zbawienia innych. Siostry dzielą się swą duchowością z innymi ludźmi, najwymowniejszym tego znakiem jest szerzenie kultu maryjnego w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto k. Wyszkowa leżącego na terenie diec. warszawsko-praskiej oraz działalność powstałej przy nim Rodziny Loretańskiej zrzeszającej świeckie osoby „współpracowników” Maryi.
Dziś loretanki kontynuują charyzmat Założyciela i wyznaczone przez niego zadania apostolskie: prowadzą wydawnictwa i drukarnie w Polsce, w Rumunii, na Ukrainie, we Włoszech oraz podejmują współpracę w rozgłośni radiowej w Chicago w USA. Siostry pracują z dziećmi w przedszkolach, prowadzą ochronkę dla małych dzieci, podejmują katechezę szkolną, prowadzą świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz dom pomocy społecznej dla kobiet starszych i chorych somatycznie, pełnią także inne zadania przy parafiach. Poza Polską pracują w krajach byłego bloku wschodniego (Rosja i Ukraina) podejmując katechizację i inne zadania pracy parafialnej. Jedna z sióstr loretanek podejmuje także wolontariat misyjny w Tanzanii w Afryce. Od października 2019 r. trwało w Zgromadzeniu duchowe przygotowanie do obchodów stuletniego jubileuszu jego powstania. Przypadnie on dokładnie 31 lipca 2020 r. – 100 lat od dnia kiedy pierwsze loretanki przywdziały habity zakonne otrzymane z rąk Założyciela bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Czas naszej dziewięciomiesięcznej nowenny przed 100-leciem, został zwieńczony nocnym czuwaniem w kaplicy Cudownego Obrazu Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze w nocy z 5 na 6 lipca 2020 r. Uroczyste obchody Jubileuszu będą miały miejsce 2 sierpnia 2020 r. w Katedrze Warszawsko-Praskiej, a następnie w poszczególnych domach Zgromadzenia.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej powstało 31 lipca 1920 roku. Początkowo loretanki stanowiły związek religijny posiadający ustną aprobatę arcybiskupa warszawskiego, Aleksandra Kakowskiego. Kanoniczna erekcja zgromadzenia nastąpiła 19 maja 1928 roku.
W ten sposób powstało Pobożne Stowarzyszenie Sióstr Loretanek. Po drugiej wojnie światowej, w 1949 roku loretanki stały się zgromadzeniem zakonnym na prawie diecezjalnym, zaś 24 maja 1971 roku uzyskały dekret pochwalny i zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej.
Maryja jest główną Patronką Zgromadzenia. Drugorzędnymi patronami są: św. Józef,
św. Benedykt i św. Scholastyka. Obecnie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej posiada 20 domów, w tym 7 za granicą. Zasadniczy nurt działalności sióstr loretanek stanowi praca wydawnicza i drukarska.
Zadania apostolskie Zgromadzenia:
– apostolstwo słowa drukowanego
Jako apostołki prasy katolickiej prowadzimy wydawnictwa i drukarnie w Polsce i za granicą, służąc całemu Kościołowi.
– apostolstwo nauczania i wychowania
Wierne idei Założyciela – bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego – który z miłością wychodził do sierot, najbiedniejszych dzieci i zagrożonej moralnie młodzieży, podejmujemy prace wychowawczo-katechetyczne.
– apostolstwo dobroczynne
Idąc za przykładem miłości bł. ks. Ignacego do ubogich, w których żyje i cierpi Chrystus, podejmujemy prace charytatywne, prowadząc domy opieki dla chorych oraz odwiedzając chorych i biednych w ich domach.