Beatyfikacja 10 Sióstr Elżbietanek

10 faktów, które warto znać przed sobotnią beatyfikacją sióstr

W sobotę  11 czerwca o godz. 11:00 w katedrze wrocławskiej odbędzie się beatyfikacja 10 sióstr elżbietanek, które zginęły z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Oto 10 najważniejszych faktów, które warto znać przed uroczystością beatyfikacyjną.

  1. Początki Kościoła wrocławskiego sięgają już 1000 r. Z Wrocławiem związani są m.in. bł. Czesław, bł. Edmund Bojanowski (student Uniwersytetu Wrocławskiego), a przede wszystkim św. Edyta Stein – wrocławianka, Żydówka, patronka Europy.
  2. Śląskie elżbietanki są przykładem wytrwałej i cichej służby potrzebującym, a jednocześnie wielkiego bohaterstwa. Ginęły w różnych miejscach i różnych okolicznościach w okresie od lutego do maja 1945 r. Przeżyły całą wojnę. Pomimo zagrożenia nie opuściły chorych, którym służyły.
  3. 10 kandydatek na ołtarze to tylko reprezentantki dużo szerszej grupy sióstr i świeckich osób, które zostały w tamtym czasie zamordowane przez czerwonoarmistów. 10 siostrom przewodziła s. Maria Paschalis Jahn, której kult był szczególnie żywy.
  4. Maria Paschalis nazywana jest „białą różą z Czech”. Do jej zabójstwa doszło w Sobotinie na terenie Czech. Broniąc swojej czystości s. Paschalis została zabita przez żołnierza strzałem w serce. Jak zeznali świadkowie, przed śmiercią miała powiedzieć: „Należę do Chrystusa, On jest moim Oblubieńcem, możecie mnie zastrzelić”.
  5. Najważniejszym wydarzeniem sobotniej beatyfikacji będzie Msza św., podczas której kard. Marcelo Semeraro, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, odczyta bullę beatyfikacyjną – ogłosi błogosławionymi siostry elżbietanki. Od tego czasu w Kościele będzie można wspólnie się modlić za ich wstawiennictwem.
  6. Warto przypomnieć, że do beatyfikacji męczennika nie jest konieczne stwierdzenie cudu dokonanego za jego wstawiennictwem, gdyż sam fakt męczeńskiej śmierci uznaje się za cud działania łaski Bożej. Papież Franciszek podpisał dekret o męczeństwie elżbietanek 19 czerwca 2021 r., zezwalając na ich beatyfikację.
  7. Niektórzy wskazują na aktualność historii męczeństwa elżbietanek. W obliczu wojny na Ukrainie fakt ich śmierci z rąk żołnierzy Armii Czerwonej nabiera szczególnego znaczenia. Beatyfikacja męczennic jest niezwykle wymowna i symboliczna.
  8. Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety, czyli tzw. elżbietanek, wyrosło na gruncie potrzeb społecznych XIX w. Powstało w Nysie. Po kasacie zakonów w 1810 r. było pierwszym rodzinnym zgromadzeniem Ziemi Śląskiej. Zgromadzenie zostało ostatecznie zatwierdzone przez Leona XIII 26 stycznia 1887 r., choć jego początki sięgają 27 września 1842 r.
  9. Elżbietanki pracują obecnie w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Afryce, w ok. 20 krajach. W sobotniej beatyfikacji wezmą udział siostry z Tanzanii i Brazylii, które pierwszy raz odwiedzają Europę.
  10. W związku z beatyfikacją Matka Generalna elżbietanek zaprosiła wszystkich do pisania tekstów, wierszy i piosenek dedykowanych nowym błogosławionym. Szczegóły: selzbietanki.com.

Co nowe błogosławione elżbietanki mówią współczesnemu światu?

Swoją postawą pokazują, że warto życie przeżywać jak najlepiej i być człowiekiem wrażliwym na potrzeby innych ludzi. Nowe błogosławione zachęcają do wierności, uczciwości i miłości – mówi w rozmowie z Family News Service s. Samuela Werbińska, matka generalna zgromadzenia sióstr elżbietanek.

Pierwsza w powojennej historii Wrocławia beatyfikacja odbędzie się 11 czerwca 2022 roku o godz. 11.00 w katedrze wrocławskiej. 19 czerwca 2021 roku papież Franciszek ogłosił dekret o męczeństwie s. Marii Paschalis i dziewięciu elżbietankach. Siostry oddały swoje życie w obronie wiary w Boga i czystości.

Kult, który trwa do dziś

Siostry męczenniczki zginęły w różnych miejscach. To, co je łączy, to głęboka wiara. Miały możliwość wyjechania na Zachód, ewakuowania się, ale mimo to zostały z osobami chorymi, starszymi i biednymi.

„Wiara i ogromne poczucie obowiązku, ukochanie potrzebujących, spowodowały, że siostry świadomie zrezygnowały z możliwości wyjazdu” – podkreśla w rozmowie z nami s. Samuela Werbińska, matka generalna zgromadzenia sióstr elżbietanek. Już od momentu śmierci, uważane były za męczennice.

„W atmosferze ogólnego terroru i zastraszenia, nasze siostry przeszły +Drogę Krzyżową+, idąc za Chrystusem cierpiącym. Poniosły śmierć męczeńską i pokazały jak Boża miłość triumfuje pośród nienawiści” – tłumaczy siostra Maria Paula Zaborowska, elżbietańska radna generalna i postulatorka Generalna w procesie beatyfikacyjnym sióstr męczenniczek.

Historia każdej z męczenniczek jest inna, ale wszystkie pozostały wierne swojej posłudze i charyzmatowi. Współcześnie są symbolem wołania o pokój, ponad wszelkimi uprzedzeniami. S. Werbińska wyjaśnia, że beatyfikacja dziesięciu sióstr jest z jednej strony przykładem, a z drugiej zaś ostrzeżeniem.

„Postawa elżbietanek, które poniosły męczeńską śmierć powinna być dla nas przestrogą do czego prowadzi brak pokoju, przyzwalanie na wszelkie formy zła i przemocy wobec innych ludzi” – opowiada s. Samuela.

„One oddały swoje życie za to, co było bliskie ich sercu. Dziś mówią nam o sile wiary, o wartości ciała oraz potrzebie ochrony wyznawanych wartości” – zauważa s. Werbińska.

„Współcześnie potrzebujemy autorytetów, które pomogą nam przeżyć życie lepiej i głębiej. Są nimi postacie świętych. Elżbietanki, które oddały swoje życie za wiarę są potwierdzeniem i zachętą, że warto się starać wzrastać w dobru i przeżywać swoje tak, aby spotkać się z Bogiem w przyszłości” – podkreśla w rozmowie z Family News Service s. Samuela Werbińska.

Za: Family News Service