Bp Solarczyk: Troska o Powołania wymaga współpracy Środowisk Duszpasterskich

Zakończyła się Ogólnopolska Kongregacja Duszpasterstwa Powołań. Trzydniowe spotkanie odbyło się w Katolickim Centrum Kultury Dobre Miejsce w Warszawie.

Odpowiedzialni na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju zastanawiali się nad tym, jak budować kulturę powołań.

Gościem szczególnym tegorocznego zjazdu był sekretarz pomocniczy Kongregacji do spraw Duchowieństwa arcybiskup Jorge Carlos Patron Wong.

Zwrócił on uwagę, że jednym z czynników, wpływających na decyzję młodych ludzi i ich wrażliwość na Boże zaproszenie, jest żywotność Kościoła lokalnego oraz kształt poszczególnych wspólnot.

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań biskup Marek Solarczyk podkreśla, że skuteczne dotarcie z Ewangelią do młodzieży wymaga rachunku sumienia ze strony duchownych.

– Dynamiczne zmiany cywilizacyjne i kulturowe sprawiają, że troska o powołania wymaga większej współpracy wielu środowisk duszpasterskich – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

 

W czasie zjazdu podjęto refleksję nad dokumentem i ankietą przed przyszłorocznym Synodem poświęconym wierze młodzieży i powołaniom.

W tegorocznej kongregacji wzięło udział ponad sto pięćdziesiąt osób odpowiedzialnych za powołania na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całej Polski.

Za Radio Warszawa