Relacja z Ogólnopolskiej Kongregacji Duszpasterstwa Powołań

W dniach 10-12 marca 2017 odbyła się Ogólnopolska Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań:  “Jak budować kulturę powołań?” – to temat spotkania na które zaproszeni zostali wszyscy referenci powołaniowi – diecezjalni i zakonni.

Gościem szczególnym podczas tegorocznego spotkania był  abp. Jorge Carlos Patrón Wong, sekretarz pomocniczy do spraw seminariów duchownych Kongregacji ds. Duchowieństwa. Obradom przewodniczył delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk wraz z Krajową Radą Duszpasterstwa Powołań. Ze względu na zadania jakie stawia sobie w pracy KRDP, aby jednoczyć w duszpasterskiej trosce wszystkie gremia podejmujące tematy duszpasterstwa powołań, ściśle współpracuje  ona także z siostrami z Sekcji Powołaniowej, reprezentującej KWPŻZZ.

Tegoroczna wiosenna Kongregacja podjęła wiele ważnych tematów i przez trzy dni odpowiedzialni na szczeblu diecezjalnym i zakonnym z całego kraju zastanawiali się, jak budować kulturę powołań.

  Gość spotkania – abp Wong podkreślił, że liczy się nie ilość, ale jakość powołań. Zachęcał do otwartości na zachodzące w świecie przemiany, w związku z tym zmiany języka i sposobu działania.  W świecie mocno zsekularyzowanym potrzeba elastyczności duszpasterzy powołań i nieustannego szukania dróg do młodych. Zaznaczał, że nowe powołania rodzą się w zależne są w dużej mierze od żywotności i kondycji naszych wspólnot parafialnych oraz rodzin. Niezmiennie ciągle najbardziej wiarygodnym „magnesem” przyciągającym powołanych jest osobiste świadectwo.

Podczas spotkania można było posłuchać i aktywnie uczestniczyć w innych konferencjach wygłoszonych między innymi przez ks. Marka Tatara – krajowego duszpasterza powołań i ks. Wojciecha Sadłonia SAC z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

Spotkaniu towarzyszyło wiele serdecznych rozmów z prelegentami, szczególnie z ks. abpem Wongiem, który poza wygłoszoną konferencją spędzał wiele czasu z uczestnikami Kongregacji. Całość ogarniał swą obecnością i troską Delegat KEP ds. powołań bp Marek Solarczyk.

s. Krysiana Chojnacka

członkini Sekcji Powołaniowej przy KWPŻZZ