Franciszkanki z Lasek przygotowują się na beatyfikację swojej założycielki

W Laskach pod Warszawą, gdzie Sługa Boża matka Elżbieta Róża Czacka założyła dom macierzysty Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Zakład dla niewidomych, trwają przygotowania do beatyfikacji. – W ostatnim czasie coraz więcej osób przyjeżdża do nas, by pomodlić się przy sarkofagu Matki, poznać bliżej jej postać i Dzieło, które stworzyła – mówi siostra Radosława Podgórska FSK. Z myślą o pielgrzymach siostry otworzyły małą Izbę Pamięci – zaczątek przyszłego Muzeum matki Czackiej. Warto przyjechać.

– Izba Pamięci została świeżo otwarta, tuż przy parkingu. To takie pierwsze miejsce, gdzie przyjeżdżający mogą od razu zapoznać się z osobą Matki i Dziełem Lasek – mówi siostra Radosława. – Prezentujemy tutaj maszynę brajlowską, na której pisała, są przedmioty przeniesione z jej pokoju, łóżko, drobne sprzęty, także habit i sandały. Wszystko to tak bardzo proste i skromne robi wrażenie na odwiedzających.

Można także pójść do kaplicy i pomodlić się przy sarkofagu, zajrzeć na cmentarz. Jest też przygotowana mała kawiarenka, gdzie pielgrzymi mogą się posilić, obejrzeć publikacje o Matce, zakupić książki. Siostry oferują także przyjeżdżającym grupom 40-minutowe lub godzinne oprowadzenie po Laskach przez jedną z sióstr. Skromne zabudowania klasztorne, szkoły i internaty dla niewidomych dzieci położone są w sosnowym lesie, na skraju Puszczy Kampinoskiej – spacer tutaj sprzyja wyciszeniu, modlitwie, kontemplacji.

Mimo wielu codziennych obowiązków związanych z pracą z niewidomymi, wizytami pielgrzymów i turystów, franciszkanki starają się znaleźć więcej czasu w tym okresie na przygotowanie duchowe na beatyfikację swojej założycielki.

– Czytamy pisma Matki, przygotowujemy także drogi krzyżowe i różaniec z rozważaniami Matki. Staramy się jakby na nowo usłyszeć, co Matka ma istotnego w tym momencie dla każdej z nas do powiedzenia. Chciałybyśmy, aby zaistniała taka osobowa relacja, tak jakbyśmy usiadły naprzeciwko niej w fotelu i porozmawiały. Aby każda z nas się zastanowiła, jakby Matka pragnęła, jakie powinny być siostry, jak mamy się zachowywać, jak żyć. W pismach Matki znajdujemy wiele odpowiedzi, ale też wiele podstaw do rachunku sumienia – mówi siostra Radosława.

Na uroczystości beatyfikacyjne 12 września przygotowywany jest portret beatyfikacyjny, nie będzie to malowany obraz tylko fotografia, natomiast relikwiarz wykonany z drewna będzie dziełem sztuki: przygotowuje go znany rzeźbiarz Marek Szala, absolwent wydziału rzeźby Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem i wydziału grafiki krakowskiej ASP. Swoje prace rzeźbiarskie i graficzne wystawiał nie tylko w Polsce, ale i na wielu zagranicznych wystawach. Interesuje go tematyka sakralna. Artysta zaprojektował m.in. ołtarz papieski pod Wielką Krokwią w Zakopanem (1997).

– Relikwiarz nie jest jeszcze całkowicie gotowy, ale na pewno zdążymy na beatyfikację – zapewnia siostra Radosława Podgórska FSK.

Za: www.ekai.pl