15/1 – Kwadrans dla Synodu 2018 i Młodzieży

Dnia 13.01.2017 roku Papież Franciszek skierował do młodzieży całego świata list, w którym ogłosił, że „(…) w październiku 2018 roku odbędzie się Synod Biskupów na temat: «Młodzież, wiara i rozeznanie powołania»”.
W tymże liście Papież tłumaczył młodym osobom: „Chciałem, abyście wy byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was”.

Na młodzieży zależy nie tylko Papieżowi, ale całemu Kościołowi. Dlatego przez wieki powstało w Kościele wiele wspólnot zakonnych, które w duchu charyzmatów swoich założycieli ukierunkowują swą działalność na młodzież, starając się nią zaopiekować, pomóc i nauczyć. Obecnie wykorzystuje się w tym celu także najbardziej współczesny środek, jakim jest internet.

Dla młodzieży organizowane są różne akcje, wydarzenia, spotkania i tak dalej. Dzieje się tak dlatego, że młodzież tego potrzebuje i lubi to. Jednakże każdy z nas świadomy jest, że wszelkie działanie poprzedzać powinna modlitwa. Można i trzeba wiele działać, ale bez modlitwy żadne nasze działanie nie ma sensu. Szczerej modlitwie, połączonej z oddaną pracą, zawdzięczać możemy każdy stokrotny owoc, osiągany przez człowieka. Najpierw jednak modlitwa, potem czyn. Nie na odwrót!

Przed Synodem, który odbędzie się w październiku 2018 roku w Rzymie, już są organizowane lub w najbliższej przyszłości zostaną zorganizowane przez różne wspólnoty zakonne i diecezjalne tak zwane Synody lokalne oraz inne wydarzenia, mające na celu pomóc młodzieży w przygotowaniu się do Synodu w Rzymie. Wydarzenia te wymagają wiele pracy, poświęcenia i ofiarności ze strony organizatorów. Niezastąpioną pomocą i koniecznym wręcz wsparciem, tak zwanym „zapleczem duchowym” w dobrej organizacji oraz przeżyciu owych wydarzeń powinna być modlitwa.

Jeśli pragniesz naśladować Papieża Franciszka i chcesz, by młodzież znalazła się „w centrum Twojej uwagi”, dołącz do inicjatywy: 15/1 – Kwadrans dla Synodu 2018 i Młodzieży! Została ona stworzona w celu duchowego wsparcia Kościoła powszechnego, wspólnot zakonnych i diecezjalnych oraz młodzieży w procesie przygotowania do Synodu 2018.

Wystarczy, że znajdziesz zaledwie 15 minut! Twój kwadrans trwania na modlitwie w łączności z Męką Jezusa Chrystusa, przeżyty jednorazowo lub co tydzień, stanie się cennym wsparciem, którego oczekuje zarówno młodzież, jak też wspólnoty zakonne – być może akurat ta, do której należysz – oraz cały Kościół powszechny, przygotowujący się do Synodu 2018.

Inicjatywa 15/1 – Kwadrans dla Synodu 2018 i Młodzieży rozpoczęła się dnia 27.11.2017 roku, a pomysłodawcą projektu jest o. Vitali Siarko z Zakonu Pijarów.     Informacje o tym, jak dołączyć do tej inicjatywy, jak ją przeżywać, a także inne propozycje modlitewnego wsparcia osób młodych, takie, jak: pogotowie modlitewne dla młodzieży lub modlitwa wzajemna w sieci, znaleźć można pod adresem: http://calasanz24h.com/

(VS)

Za: Redakcja.
Za www.zyciezakonne.pl