M. Anuncjata Zdunek ponownie wybrana przełożoną generalną

W Zgromadzeniu Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, w Domu Generalnym w Niegowie – Samarii obraduje XVII Kapituła Generalna, pod hasłem „Rozpocząć na nowo od Chrystusa”.

W duchowym przygotowaniu do Kapituły 10 listopada – w 84. rocznicę śmierci Założycielki Czcigodnej Sługi Bożej Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej towarzyszył nam o. Opat Szymon Hiżycki OSB z Tyńca. Zaś 12 listopada Kapituła pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego Diecezji Warszawsko-Praskiej Romualda Kamińskiego dokonała wyboru Przełożonej Generalnej, którą została s. Anuncjata Zdunek (na drugą kadencję). W skład Zarządu Zgromadzenia weszły radne generalne: s. Goretti Piotrkowska (wikaria), s. Lidia Lewandowska, s. Damaris Kałdowska, s. Benedykta Dobrzyniecka oraz s. Elia Wierzchowska – sekretarka generalna i s. Gemma Banach – ekonomka generalna.

Podczas Kapituły Spraw chcemy podjąć refleksję na temat dróg odnowy naszego życia zakonnego, szczególnie w wymiarze wspólnoty, formacji i apostolstwa. Ważnym wydaje się też – w kontekście przejawów zagubienia moralności i odrzucania Bożych przykazań, kwestionowania godności życia człowieka, kryzysu wiary i jakiegoś „zagubienia” – na nowo uświadomić sobie aktualność naszego charyzmatu, jakim jest wielbienie Bożej Sprawiedliwości i ekspiacja za łamanie Bożego Prawa.  Pragniemy też na nowo spojrzeć na sposób realizacji założycielskiej myśli naszej Matki w prowadzonych przez nas dziełach – według wypracowanego przez nią i pierwsze samarytanki systemu rodzinkowego. Chcemy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące współpracy z osobami świeckimi w naszych palcówkach, a także dalszego rozwoju Samarytańskiej Wspólnoty Świeckich, jako zaproszenie do duchowego uczestnictwa w naszym charyzmacie. Kapituła obradować będzie do 21 listopada br.

/Siostry Samarytanki/