Madryt: wystawa o kobietach noblistkach

Na ulicach Madrytu można zobaczyć w tych dniach duże zdjęcia Matki Teresy z Kalkuty. Albańska święta promuje wystawę “Kobiety Noblistki” (Mujeres Nobel). “Matka Teresa robi duże wrażenie na zwiedzających, szczególnie na młodzieży” – mówią organizatorzy wystawy.

W okresie Bożego Narodzenia do Madrytu przyjeżdżają tysiące turystów z kraju i z zagranicy. W tym roku na wielu ulicach wita ich uśmiechnięta Matka Teresa z Kalkuty. Jej zdjęcie promuje wystawę poświęconą kobietom, które otrzymały nagrodę Nobla. Do chwili obecnej nagrodę otrzymało 48 kobiet: 12 w dziedzinie medycyny lub fizjologii, 14 z literatury, 2 z fizyki, 4 z chemii, a 16 nagrodę pokojową. Na wystawie można zapoznać się z ich życiorysem i osiągnięciami. Duże zainteresowanie budzi Matka Teresa z Kalkuty. Wśród wielu materiałów dotyczących jej życia znajduje się także rzeźba, której autorką jest María José Aroz. Sukces wystawy organizatorzy przypisują właśnie albańskiej świętej: “Jej życie wciąż fascynuje, przede wszystkim ludzi młodych. Wielu mówi, że chce wyjechać na wolontariat do Indii, do ośrodków, które prowadzą siostry Matki Teresy. Ludzi młodych pociąga właśnie radykalizm Matki Teresy”, podkreślają organizatorzy.

Wśród noblistek są również Polki: Maria Curie-Skłodowska i Wisława Szymborska. Dla wielu Hiszpanów dość dużym zaskoczeniem jest odkrycie, że “Madamme Curie” była Polką. Na wystawie jest również część poświęcona Irenie Sendler. Organizatorzy chcieli bowiem przypomnieć także te kobiety, które były bliskie otrzymania Nagrody Nobla.

Więcej informacji i zdjęcia na oficjalnej stronie wystawy: www.mujeresnobel.eu

M.Raczkiewicz CSsR/Madryt/rv

Za Radio Watykańskie