Dni Skupienia dla sióstr pracujących w instytucjach kościelnych i domach zakonnych trwają w dniach 27-28 września na Jasnej Górze. Na dwudniową modlitwę pod hasłem: „Miłość miłosierna – drogą do świętości” przybyło ponad 80 sióstr.
„Chcemy podczas tych dni poprzez nasze modlitwy, poprzez wysłuchane konferencje, poprzez wzajemne dzielenie się, odnowić naszą radość z powołania, odświeżyć świadomość naszego powołania, powołania, które wzrasta w codzienności, a jest to powołanie do świętości – wyjaśnia s. Danuta Wróbel ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce – W tym roku cały Kościół nas nawołuje do tego, aby odnowić świadomość miłosierdzia, a więc także rolę miłosierdzia w naszym życiu, najpierw miłosierdzia przyjmowanego, ponieważ bez miłosierdzia przyjmowanego i tej świadomości, że potrzebujemy codziennie Bożego Miłosierdzia nie jesteśmy w stanie tej miłości miłosiernej rozdawać innym, a jest to część naszego powołania, jest to istota naszego powołania”.
„Przyjmowanie Bożego Miłosierdzia, to jest oddawania z ufnością wszystkich moich słabości Bogu, a przede wszystkim uświadomienie sobie, że jestem i świętym i grzesznikiem i potrzebuję tego Bożego Miłosierdzia – tłumaczy s. Wróbel – Ale ponieważ Bóg jest moim najlepszym Ojcem, jestem świadoma, że nie chce dla mnie nic innego tylko dobra, i On mnie sam z tego wyprowadzi. I ta świadomość, że jestem umiłowanym grzesznikiem, ale i umiłowanym dzieckiem Ojca, daje mi radość wewnętrzną, która pozwala mi zająć się każdym drugim człowiekiem, którego stawia On na mojej drodze, właśnie z miłosierną miłością. Każda z nas wykonuje inne prace, inne posługi, myślę, że miłosierdzie zaczyna się od swojego środowiska, czyli od przyjęcia z miłosierdziem, w duchu miłości ogromnej inności człowieka, który żyje obok mnie, może czasem słabości, ale jeżeli mamy świadomość swojej słabości, łatwiej mi jest zaakceptować słabość tego, który żyje obok mnie”.
„Dzisiaj pytałyśmy sióstr, czy na przyszły rok wybrałyby jakieś inne miejsce, to była gromka odpowiedź: tylko Jasna Góra, tylko przy sercu Matki i tylko tutaj. Myślę, że nie potrzeba innych motywacji, także spotkamy się tutaj za rok” – dodaje s. Wróbel.
W programie Dni Skupienia znalazły się m.in.: Koronka do Miłosierdzia Bożego, Nieszpory, Apel Jasnogórski oraz Msza św., a także konferencje i referaty: „Tożsamość osoby konsekrowanej” – s. Krystyna Dębowska, franciszkanka od Cierpiących; „Nasza codzienność drogą do świętości” – s. Danuta Wróbel oraz „Wydarzenia Roku Jubileuszowego w Polsce: 1050. rocznica Chrztu Polski; Światowe Dni Młodzieży; wizyta Papieża Franciszka – nasze dziś wiary i ewangelizacji” – ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy KEP.
Mszy św. w środę, 28 września o godz. 9.30 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego diec. kieleckiej.
Słowa powitania wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry.„Jesteśmy na Jasnej Górze, aby umocnić naszą wiarę, aby dziękować miłosiernemu Bogu za łaskę powołania do świętości czy to w kapłaństwie, w zakonie, w małżeństwie” – powiedział o. podprzeor.
W homilii ks. Tomasz Rusiecki nawiązując do odczytanej Ewangelii, wskazał, że należy w sposób zdecydowany iść za Jezusem. „Maryja, jako dobra nasza Matka, chciałaby, żebyśmy słuchali mądrego Mistrza, żebyśmy słuchali Jej Syna, żebyśmy rzeczywiście zaryzykowali w dzisiejszym świecie, który odwraca się od Boga, pójście za Jezusem Chrystusem w naszym myśleniu, naszych decyzjach, naszych pragnieniach, z całym entuzjazmem naszego życia jako chrześcijanie, i jako kapłani, i jako osoby konsekrowane. Po co? Żeby w tym świecie było cieplej, nie chodzi o słońce, chodzi o ciepło Miłosierdzia, żeby nikt w tym świecie, nikt obok z nas nie zginął, bo po to nas powołuje Pan Jezus” – podkreślił kaznodzieja.
o. Stanisław Tomoń