Papież Franciszek odprawi 28 lipca Mszę św. na Jasnej Górze w specjalnie przygotowanym ornacie. Szata ozdobiona jest ewangeliczną sceną Chrztu Pańskiego, co stanowi nawiązanie do jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem Ojca Świętego stanowić będzie narodowe dziękczynienie za włączenie naszej Ojczyzny do grona narodów chrześcijańskich. Ornat uszyły siostry westiarki z Częstochowy.
„Materiał jest bardzo lekki, delikatny, przetykany złotą nitką. Haft jest wykonany jedwabiem. Pan Jezus stoi zanurzony w wodzie, św. Jan Chrzciciel stoi na wysepce i dokonuje chrztu Pana Jezusa. Są tam jeszcze krzyże, gronka, eucharystyczne symbole – wszystko utrzymane w tonacji złota, podkreślone złotą nitką, żeby było bardziej widoczne i wygładzone” – wyjaśnia s. Barbara Suwalska, przełożona westiarek.
Jak dodaje, scena Chrztu Pańskiego znajduje się z tyłu ornatu przygotowanego dla papieża. Z przodu widnieje prosty krzyż.
Siostry westiarki znane są ze swych dzieł dla Matki Bożej Jasnogórskiej. One też wykonywały szaty dla Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Ojczyzny.
„Dużo wykonywałyśmy prac na Jasną Górę, przede wszystkim suknie – obecnie założona suknia Matki Bożej była wykonana na obchody Millenium. Dużo robiłyśmy też dla Ojca Świętego Jana Pawła II, na wszystkie uroczystości i pielgrzymki” – opowiada s. Suwalska.
Podstawową misją niehabitowego Zgromadzenia Sióstr Westiarek Jezusa jest wykonywanie szat liturgicznych. Ta służba wynika już z samej nazwy wspólnoty, łacińskie słowo „veste” oznacza szatę.
Jasnogórscy paulini podkreślają, że szaty liturgiczne dla Ojca Świętego są przygotowane, ale – jak dodają – to papież podejmie ostateczną decyzję, czy to właśnie w nich w czwartek, 28 lipca, odprawi Mszę św. na Jasnej Górze.