Papież Franciszek: nie bądźmy chrześcijanami letnimi

Nie bądźmy chrześcijanami letnimi, lecz odnajdujmy nasze korzenie w codziennej relacji z Jezusem i w mocy Jego przebaczenia – powiedział papież podczas Eucharystii sprawowanej z okazji uroczystości apostołów Piotra i Pawła. Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych, w tym arcybiskupów-metropolitów mianowanych w ciągu minionego roku, by byli świadkami życia, przebaczenia oraz świadkami Jezusa.

Na początku Mszy św. kardynał-protodiakon Renato Martino przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom złożył w imieniu nowych metropolitów arcybiskup Medan w Indonezji, Kornelius Sipayung, OFM Cap. Następnie papież poświęcił paliusze. Pierwsze czytanie liturgiczne (Dz 12,1-11) zgromadzeni usłyszeli po angielsku, drugie (2 Tm 4,6-9.17-1), po hiszpańsku, zaś Ewangelię (Mt 16,13-19) po łacinie.

W swej homilii Franciszek na wstępie zauważył, że zarówno Piotr, jaki Paweł nie byli ludźmi wolnymi od wad i słabości, bowiem punktem wyjścia życia chrześcijańskiego nie jest bycie godnymi, lecz przejrzystymi wobec Boga oraz gotowość uniżenia się, powierzania swego ubóstwa Panu, który czyni wielkie rzeczy z pokornymi. „Mocą, która pozwoliła im pójść naprzód, pomimo słabości było Boże przebaczenie” – wskazał papież. Ojciec Święty podkreślił, że tylko wtedy, gdy doświadczamy Bożego przebaczenia, naprawdę rodzimy się na nowo. „Stamtąd się zaczyna, od przebaczenia; tam odnajdziemy siebie: w spowiedzi” – stwierdził Franciszek. Piotr i Paweł są przede wszystkim świadkami Jezusa, który nie jest dla nich przeszłością, ale teraźniejszością i przyszłością. „Zatem świadkiem nie jest ten, kto zna historię Jezusa, ale ten, kto żyje historią miłości z Jezusem” – powiedział Ojciec Święty, dodając, że świadectwo rodzi się ze spotkania z żywym Jezusem. Franciszek zachęcił zgromadzonych, by byli świadkami, którzy codziennie mówią Jezusowi: „Panie, ty jesteś moim życiem”. Skutkiem tego jest całkowity dar z siebie, miłość bez miary. „Prośmy o łaskę, abyśmy nie byli chrześcijanami letnimi, którzy żyją półśrodkami, którzy pozwalają, aby miłość ostygła. Odnajdujmy nasze korzenie w codziennej relacji z Jezusem i w mocy Jego przebaczenia. Jezus pyta także ciebie, podobnie jak Piotra: «Kim dla ciebie jestem?», «Czy ty mnie kochasz?«. Pozwólmy, aby te słowa weszły do naszych serc i rozpaliły pragnienie nie zadowalania się minimum, abyśmy i my byli żyjącymi świadkami Jezusa” – stwierdził papież.

W modlitwie wiernych w języku swahili modlono się za papieża i biskupów, by obdarzeni darem męstwa bezwarunkowo służyli Kościołowi i miłowali go. Następnie w języku indonezyjskim modlono się za rządzących i sędziów, prosząc by Bóg ich prowadził w wypełnianiu ich posługi i aby dążyli do prawdy, krzewiąc prawdziwe dobro człowieka. Trzecią intencję – za chrześcijan prześladowanych – wypowiedziano po portugalsku. Proszono, by Bóg Ojciec wspierał ich w zmaganiach, aby zachowali wiarę i nie utracili nadziei. Kolejną intencję – za misjonarzy Ewangelii – wypowiedziano po chińsku, prosząc by ożywiani pasją apostolską głosili Ewangelię wszystkim narodom. Ostatnią intencję – za ubogich, cierpiących i samotnych – wypowiedziano w języku wietnamskim. Proszono, Boga by napełnił ich swoją obecnością.

Po zakończeniu Eucharystii papież wręczył osobiście paliusze 31 arcybiskupom metropolitom. Pozdrowił delegację Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu, przybyłą do Rzymu z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła. Przewodniczy jej arcybiskup Telmissos, Job, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego przy Światowej Radzie Kościołów i współprzewodniczący międzynarodowej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego między Kościołem katolickim a Kościołem prawosławnym. W gronie nowych arcybiskupów metropolitów, którzy otrzymali paliusze z rąk Ojca Świętego byli między innymi nowy arcybiskup Waszyngtonu, Wilton Gregory, nowy przewodniczący episkopatu Francji, arcybiskup Reims, Éric de Moulins-Beaufort, arcybiskup Melbourne Peter Andrew Comensoli, arcybiskup stolicy Peru – Limy, Carlos Castillo Mattasoglio, arcybiskup stolicy Wietnamu, Hanoi – Joseph Vũ Văn Thiên.

homilia papieża Franciszka

st (KAI) / Watykan